Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Metale nieżelazne: Do Unii bez obaw

Autor: Renata Dudała
31-08-2004 00:00
Metale nieżelazne: Do Unii bez obaw
Tabela 1

Rok 2004 będzie dla wszystkich przedsiębiorstw branży metali nieżelaznych, z wyjątkiem Walcowni Metali Dziedzice, rokiem znacznego wzrostu sprzedaży, jak również zysku netto - uważa Józef Zbigniew Szymański, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego Oddziału Metali Nieżelaznych. - Trend ten powinien się utrzymać przez kilka najbliższych lat.

Spadek cen giełdowych w latach 2000-2001 przy równoczesnym umocnieniu złotówki w stosunku do dolara i euro (5,7 proc), stanowił główną przyczynę regresu gospodarczego w branży metali nieżelaznych. Spowodował zmniejszenie przychodów brutto ze sprzedaży o około 17 proc. tj. o wartości 1790 mln zł. Wyjątkiem był przemysł aluminiowy reprezentowany przez Grupę Kęty SA oraz Hutę Aluminium Konin. Również do wyjątku zaliczyć należy Hutę Oława SA, specjalizującą się w produkcji bieli cynkowej i tlenków ołowiu.
- Firmy te, pomimo niekorzystnych uwarunkowań rynkowych, wykazały w minionych latach wzrost zarówno w zakresie sprzedaży jak również wyniku finansowego tj zysku netto - podkreśla Szymański. - Swój sukces przedsiębiorstwa te zawdzięczają wcześnie przeprowadzonym i kompleksowym procesom restrukturyzacji i prywatyzacji. Zdaniem Szymańskiego w firmach tych, szczególnie w GK Kęty i KGHM Polska Miedź od wielu lat dominuje trend wysokiego poziomu inwestowania. Przeznaczane w każdym roku kwoty na inwestycje znacznie przekraczają wielkości odpisów amortyzacyjnych. Przede wszystkim w zakładach tych przeprowadzono szereg zmian mających na celu dostosowanie się do wymogów rynkowych, głównie w zakresie restrukturyzacji, w tym zarządzania, finansów, majątku, technologii oraz restrukturyzacji zatrudnienia.
- Przemysł metali nieżelaznych pozytywnie wykorzystuje poprawę koniunktury gospodarczej w kraju i na świecie - dodaje Roland Stasiak, prezes zarządu Izby Gospodarczej metali Nieżelaznych. - Wskazuje na to wzrost produkcji, wartości sprzedaży oraz wyników finansowych firm. Rzeczowe wielkości produkcji całego sektora metali nieżelaznych jak również korzystny poziom cen światowych na metale nieżelazne skumulowały się w wysokiej dynamice przychodów ze sprzedaży. Wielkość tych przychodów rzędu 3 mld zł, osiągnięta w pierwszym kwartale 2004 roku ze wskaźnikiem dynamiki 146 proc w stosunku do pierwszego kwartału 2003 roku wskazuje na możliwość istotnych zmian w skali całego 2004 roku.
Przyrosty w rzeczowych rozmiarach produkcji i wartości sprzedaży poszczególnych grup produktowych przemysłu, zrealizowane w ostatnich latach przedsięwzięcia restrukturyzacyjne i prywatyzacyjne przy wysokim poziomie cen światowych na metale nieżelazne nie pozostają bez wpływu na wyniki finansowe firm. Osiągnięty w pierwszym kwartale 2004 roku zysk na działalności operacyjnej w kwocie 576 mln zł to więcej od uzyskanego w całym 2003 roku (485 mln zł). W kategorii zysku netto wielkość 492 mln zł, osiągnięta w pierwszym kwartale 2004 roku jest również większa od uzyskanego w całym 2003 roku (452 mln zł) i stanowi 73 proc. zysku netto całego 2000 roku.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Tabela 1  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP