Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Miecze z własnej kuźni

Autor: Katarzyna Walterska
14-02-2016 08:55 |  aktualizacja: 14-02-2016 09:05
Miecze z własnej kuźni

Polski przemysł obronny zaczyna odnosić - niewielkie, ale jednak - sukcesy eksportowe

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Armia ma pieniądze. Polski przemysł ma technologie (niektóre) i możliwości. Rolą rządu jest stymulacja i - w konsekwencji - mnożenie produkcji, a także eksportu.

Przez lata eksperci, komentując wysokość naszych nakładów na wojsko, alarmowali - stajemy się skansenem NATO. I może byłoby tak nadal, gdyby nie sytuacja za wschodnią granicą, duże wydatki na zbrojenia deklarowane przez Rosję, i szczyt NATO w Newport (we wrześniu 2014 r.), który zobowiązał kraje członkowskie do wzrostu wydatków na armię do poziomu 2 proc. PKB.
Teraz mamy 130 mld zł do wydania w latach 2013-22. Ku zaskoczeniu okazało się ostatnio, że Polska w 2015 r. trafiła na III miejsce pod względem wielkości budżetu na obronność wśród krajów NATO (w relacji do PKB). Środki na obronność sięgnęły ponad 32,8 mld zł (po grudniowej nowelizacji budżetu i bez raty za samoloty F-16, którą wyjątkowo wpisano do budżetu MON), a w 2016 r. wzrosną do 35,9 mld zł, czyli do zakładanych 2 proc. PKB.

Ale same pieniądze nie wystarczą. Armia potrzebuje innowacyjnych technologii, nowoczesnego sprzętu. Swoich (lepiej) lub cudzych.

- Faktycznie, sytuacja geopolityczna wyznacza priorytety dla polskiego przemysłu obronnego i nie chodzi tu o konstrukcje prawne i budowanie struktury grupy wykorzystującej wzorzec holdingu - mówił Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej w czasie tegorocznego Forum Zmieniamy Polski Przemysł. I dodał:

- Przemysł nie będzie rozliczany z konsolidacji, lecz z jakości produktów. To właśnie high technology stanie się elementem, który wykorzystamy w kooperacji międzynarodowej i krajowej.

Kierunek innowacje

Zamknięty, pozytywny krąg jest w uproszczeniu taki: biznes produkuje to, co wymyślą naukowcy, a zarobione pieniądze finansują naukę.

Nasze ośrodki badawcze nierzadko działają prężnie. Mają renomę na świecie, podpisują umowy z zakładami zbrojeniowymi na prace badawczo-naukowe. Kilka przykładów.

PGZ i Politechnika Warszawska będą współpracować w pracach badawczo-rozwojowych, dotyczących obrony powietrznej, systemów bezzałogowych, nowych materiałów, sensorów, pojazdów opancerzonych, żołnierza przysz-łości, satelity… To zresztą otwarty katalog.

WZL w Bydgoszczy przygotowują się do produkcji rozpoznawczych dronów. Prototyp skonstruowali studenci PW, maszyna zaliczyła pierwsze testy. Ciekawą ilustracją kontaktów nauka-przemysł jest też wspólne centrum badawcze silników lotniczych Wojskowej Akademii Technicznej i Avio Polska.

KOMENTARZE (10)

 SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP