Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Miliardowe inwestycje w górnictwie

Autor: Dariusz Ciepiela
16-12-2004 00:00
Miliardowe inwestycje w górnictwie

Górnictwo węgla kamiennego jest sektorem, gdzie planowane są największe inwestycje w polskiej gospodarce. W ciągu najbliższych lat łączne inwestycje w sektorze wyniosą kilka miliardów złotych.

Największe inwestycje w polskim górnictwie planuje Jastrzębska Spółka Węglowa. Jej inwestycje podzielono na trzy obszary: inwestycje bieżące, utworzenie tzw. kopalni zespolonej (czyli połączenie trzech kopalń w jedną) i udostępnienie zasobów węgla z dwóch złoż.
Kopalnia zespolona powstanie w wyniku połączenia kopalń Zofiówka, Borynia i Jas-Mos. W latach 2005-2007 planowane jest wykonanie przekopu łączącego poziom 950 m w kopalni Borynia z poziomem 900 m w kopalni Zofiówka, w latach 2006-2007 zaplanowano zwiększenie zdolności technologicznych transportu pionowego i przeróbki mechanicznej urobku w kopalni Zofiówka.

Od pierwszego stycznia 2008 kopalnia zespolona ma oficjalnie rozpocząć działalność, na razie będzie ona funkcjonować w oparciu o techniczną i organizacyjną integrację kopalń Borynia i Zofiówka. To będzie pierwszy etap tworzenia kopalni zespolonej. Etap drugi ma rozpocząć się w roku 2011 kiedy planowane jest drążenie przekopu łączącego poziom –600 w kopalni Jas-Mos z poziomem 900 m w rejonie Zofiówka. W roku 2013 planowane jest włączenie Jas-Mos w strukturę organizacyjną kopalni zespolonej.

Zdaniem zarządu JSW powstanie kopalni zespolonej powinno przynieść konkretne efekty ekonomiczne związane z poprawą efektywności wykorzystania zasobów, w tym poprzez stworzenie możliwości eksploatacji zasobów w filarach ochronnych i granicznych, ograniczeniem kosztów produkcji poprzez dostosowanie zdolności technologicznych poszczególnych ogniw procesu produkcji (w szczególności transportu pionowego i przeróbki mechanicznej urobku) do malejącej z czasem zdolności wydobywczej, uproszczeniem struktury organizacyjnej, optymalizacją wykorzystania zasobów ludzkich i środków technicznych.

Kolejnym obszarem, gdzie planowane są inwestycje JSW, jest udostępnianie zasobów węgla w złożach rezerwowych Pawłowice i Bzie-Dębina. W obu złożach leżą wielkie ilości węgla, zasoby operatywne w polu Pawłowice szacowane są na 112,7 mln ton a w na polu Bzie-Dębina aż na 367,4 mln ton węgla. Dla porówniania, największe zasoby w obecnych kopalniach JSW posiada kopalnia Pniówek (104 mln ton) pozostałe kopalnie mają zasoby od 34 (Jas-Mos) do 39 mln ton (Zofiówka). Prace udostępniające nowych złóż mają rozpocząć się w roku 2007, dla pola Bzie-Dębina, a w roku 2010 planowane jest rozpoczęcie prac przy złożu Pawłowice. Według szacunków JSW w latach 2007-2028 na inwestycje zwiazane z tymi dwoma polami trzeba będzie wydać ok. 3,5 miliarda złotych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP