Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Miliardowe porządki w energetyce

Autor: Dariusz Ciepiela
05-10-2010 00:00
Miliardowe porządki w energetyce

Największe grupy energetyczne na polskim rynku prowadzą programy restrukturyzacji mające doprowadzić do oszczędności liczonych w miliardach złotych. To za mało.

Agencja Rynku Energii zwraca uwagę, że sprywatyzowani wytwórcy energii elektrycznej w roku 2009 osiągnęli większe zyski niż firmy kontrolowane przez Skarb Państwa. Do powodów tej sytuacji ARE zalicza m.in. wprowadzenie nowych metod zarządzania w sprywatyzowanych firmach i przeprowadzenie w nich poważnej restrukturyzacji.
Z tych zależności zdają sobie sprawę także zarządy grup energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa, które rozpoczęły restrukturyzację.

Lepszy model

Zarząd PGE Polska Grupa Energetyczna przyjął w czerwcu 2010 roku "Model biznesowy Grupy Kapitałowej PGE". Dokument, będący elementem programu konsolidacji, porządkuje procesy biznesowe i określa zakres odpowiedzialności poszczególnych obszarów działalności grupy.

- Jeżeli chcemy osiągać dobre wyniki i stale podnosić swoją pozycję na rynku europejskim, Grupa Kapitałowa PGE musi działać w sposób efektywny - mówi Tomasz Zadroga, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna. - Aby było to możliwe, wszystkie ogniwa, które składają się na łańcuch wartości naszej grupy - od momentu wydobycia wę- gla po sprzedaż i dostarczenie energii do klienta końcowego, muszą być ze sobą właściwie powiązane i odpowiednio współgrać.

Tylko takie rozwiązanie prowadzi do stałego zwiększania wartości grupy.

Obecnie Grupę Kapitałową PGE tworzy kilkadziesiąt w dużej mierze autonomicznych spółek. Taka struktura holdingu utrudnia zarządzanie grupą i wydłuża procesy decyzyjne, m.in. w kwestii inwestycji.

Nie gwarantuje więc realizacji celów strategicznych grupy. Dlatego w 2009 roku zarząd PGE podjął decyzję o konsolidacji.

Docelowo zakłada ona powstanie czterech spółek zależnych od PGE Polska Grupa Energetyczna (obok PGE Energia Jądrowa) zajmujących się obszarami energetyki konwencjonalnej, energetyki odnawialnej, dystrybucji oraz sprzedaży detalicznej.

W wyniku konsolidacji zmniejszone mają zostać koszty koncesji oraz koszty związane z funkcjonowaniem rad nadzorczych i zarządów spółek grupy. Zarząd PGE szacuje, że natychmiastowe oszczędności związane z połączeniem spółek wyniosą ok. 15 mln zł w pierwszym roku po przeprowadzeniu konsolidacji, co w całości pokryje koszty prowadzenia tej operacji. Łączne bezpośrednie oszczędności z połączenia spółek mają przewyższyć o ok. 130 mln zł związane z nimi koszty. Trwa szacowanie oszczędności wynikających z dalszych etapów konsolidacji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP