Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Minister nauki: zasypać "dolinę śmierci"

Autor: Adam Sofuł, Jacek Ziarno
19-04-2015 09:03
Minister nauki: zasypać "dolinę śmierci"

foto: materiały prasowe

- Spółki Skarbu Państwa za mało inwestują w badania i rozwój. A to przede wszystkim one powinny myśleć o innowacyjności, być liderami w tym względzie - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska w rozmowie z Adamem Sofułem i Jackiem Ziarno.

- W 2020 r. chcemy przeznaczać na badania i rozwój od 1,7 do - ambitniejsze prognozy - 2 proc. PKB. Dojść też do tego, że nakłady firm na B+R przewyższą środki ze źródeł publicznych i stanowić będą 60 proc. całości wydatków. Plan to wyśrubowany czy dostosowany do realiów?
- Wzrost nakładów na naukę do poziomu 2 proc. PKB po roku 2020 zapowiedziała w exposé pani premier. To cel ambitny, lecz jak najbardziej realny. Ale trzeba pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Ilość funduszy musi być dostosowana do realnych możliwości ich wykorzystania zarówno w gospodarce, jak i w sferze nauki. Sporo pieniędzy mogłoby być bowiem wydanych nierozsądnie. A na to nie możemy sobie pozwolić.

Chodzi o to, by zapewnić zrównoważony rozwój i zachęcić przedsiębiorców do współpracy ze światem nauki, co ma się przełożyć na wzrost innowacyjności polskich firm. Wzrost oparty jednak na polskich rozwiązaniach, a nie polegający jedynie na prostym kopiowaniu technologii zewnętrznych.

Cieszy mnie, że wydatki na B+R systematycznie rosną. W latach 2007-12 nastąpił istotny wzrost nakładów na działalność badawczo-rozwojową z poziomu 0,57 proc. PKB do 0,89 proc. PKB. Był to również okres największego przyrostu wydatków budżetu państwa na naukę.

Wzrost nakładów na naukę - w tym na badania podstawowe, stanowiące punkt wyjścia dla rozwiązań innowacyjnych - niewątpliwie skłoni przedsiębiorców do odważniejszego inwestowania w B+R. A kiedy tylko zniknie procedura oszczędnościowa, związana z nadmiernym deficytem budżetu państwa, wprowadzony zostanie system ulg podatkowych dla firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową.

- Jan Krzysztof Bielecki, podobnie jak Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego, wskazują, że polska innowacyjność (m.in. z uwagi na spore opóźnienia w analizie danych) nie jest realnie na tak niskim poziomie, jak ten wykazywany w międzynarodowych raportach. Gdzie leży prawda?

- Wszystko zależy od przyjętego nazewnictwa i metodologii badań. Statystyki nie obejmują m.in. części środków przeznaczanych na innowacje bezpośrednio przez przedsiębiorców, stąd też różnica w wynikach analiz.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP