PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Minister środowiska: nasze racje, nasz klimat

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
18-04-2015 08:47
Minister środowiska: nasze racje, nasz klimat

foto: Piotr Waniorek, Paweł Pawłowski / Żelazna Studio

- Liczba związanych z emisją unijnych regulacji dla przemysłu jest znaczna i rozproszona. Chcemy przekonać KE do uspójnienia przepisów i ograniczenia regulacyjnego ryzyka inwestorów - mówi minister środowiska Maciej Grabowski w rozmowie z Ireneuszem Chojnackim.

- Reindustrializacja i standardy ochrony środowiska to w polityczno-medialnych komentarzach często wektory niełatwe do pogodzenia, zwłaszcza w przypadku uboższych krajów "nowej Unii". To jak doprowadzić do odrodzenia przemysłu w Europie?
- Polska skupiła się na tym, by zachować wystarczające bezpłatne uprawnienia do emisji CO2 dla przemysłów zagrożonych carbon leakage (czyli stanem, gdy unijne regulacje spowodują, że spora część przemysłu z Europy wywędruje). To w pakiecie z października ub.r., przyjętym podczas unijnego szczytu klimatycznego, moim zdaniem sobie zapewniliśmy. Oczywiście są grupy firm, które uważają, że to rozwiązanie ich nie satysfakcjonuje - np. przemysł cementowy. Mamy jednak jeszcze trochę czasu, by uszczegółowić, jak ów pakiet miałby ostatecznie wyglądać.

A inny kierunek naszych działań? Liczba związanych z emisją unijnych regulacji dla przemysłu jest znaczna i rozproszona; różne są też ramy czasowe i reżimy ich wprowadzania. Nie ma jednolitego "kodeksu" do całoś-ciowego adaptowania przez firmy, w konsekwencji implementacja tych regulacji jest kłopotliwa i droższa. Chcemy przekonać KE do uspójnienia przepisów i ograniczenia regulacyjnego ryzyka inwestorów.

- Chodzi tu głównie o ułatwienie życia. Przemysł oczekuje jednak regulacji, które pozwolą się rozwijać, obniżą koszty wynikające z polityki klimatycznej. Menedżerowie wskazują na przykład na ryzyka związane z brakiem rekompensat kosztów pośredniej emisji.

- Z tych właśnie powodów prawidła alokacji bezpłatnych uprawnień są tak istotne, bo umożliwią (lub utrudnią) nowe inwestycje. Uprawnienia, niestety, przydziela się do tej pory na postawie historycznych emisji. Takie podejście nie daje właściwych bodźców do poprawy efektywności.

Pamiętajmy też, że czasami - jak w przypadku cementowni - skala możliwych redukcji emisji wydaje się ograniczona, bo jest wprost pochodną procesów technologicznych w produkcji, a nie skutkiem fatalnego bądź optymalnego użytkowania energii.

- Jaki jest klimat dla reindustrializacji w organach Unii?

- W PE dominuje podejście, by być globalnym liderem w obniżaniu emisji - także w najsilniejszej grupie parlamentarnej EPP, do której należą PO i PSL.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP