PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: inwestujmy w ludzi i w infrastrukturę

Autor: Krzysztof Orłowski
07-12-2008 00:00 |  aktualizacja: 12-12-2008 08:53
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: inwestujmy w ludzi i w infrastrukturę

O problemach z wykorzystaniem funduszy europejskich, konkurencyjności polskich firm budowlanych, o szybkim internecie i najbiedniejszych regionach - rozmawiamy z Elżbietą Bieńkowską, ministrem rozwoju regionalnego.

- Szykowana jest poważna zmiana przepisów, aby ułatwić, usprawnić wydatkowanie środków z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności.
Które zmiany są najistotniejsze?

- Fundusze unijne muszą być wykorzystywane efektywnie, ale też sprawnie i terminowo. Aby to zapewnić, konieczne były zmiany w przepisach kilku ustaw.

Najwięcej nowych rozwiązań pojawi się w Ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju i Ustawie o finansach publicznych.

Po pierwsze należy uporządkować cały system planowania strategicznego w Polsce.

Chcemy wreszcie skoordynować i uporządkować liczbę strategii, pokazać, kto nad nimi czuwa, która strategia jest nadrzędna i które programy powinny być prowadzone na poziomie kraju. Od 1989 roku powstało ponad 400 programów strategicznych.

Część z nich wygasła, a część nadal jest realizowana. Musimy to skoordynować, to rzecz bardzo ważna.

Drugi element proponowanych zmian to uproszczenie i udrożnienie systemu wydatkowania środków europejskich. Chodzi m.in. o zniesienie obowiązku zwracania z końcem roku dotacji rozwojowej do budżetu państwa i pozostawienie jej na rachunku beneficjenta. Wyeliminuje to niepotrzebne operacje oddawania środków do budżetu w grudniu i ich powrotu na rachunek z początkiem stycznia, co pozwoli beneficjentom płynnie dysponować funduszami.

Termin rozliczania dotacji zostanie wydłużony z 30 do 60 dni od zakończenia projektu, a odsetki od dotacji rozwojowej, przekazanej na konto samorządu województwa w formie zaliczki, uznawane będą za wkład własny w realizację programu regionalnego.

Nowością będzie też umożliwienie samorządom wojewódzkim dokonywania zmian w planach wydatków w ramach regionalnego komponentu programu Kapitał Ludzki. Poza tym z Ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju wykreślamy wszystkie zapisy mówiące o dominującej roli wojewody w regionie.

Chociaż w odniesieniu do poprzedniej perspektywy system i tak został znacząco uproszczony, to po pierwszych doświadczeniach związanych z wdrażaniem nowych funduszy widać, że konieczne i możliwe są dalsze usprawnienia. Powołaliśmy więc specjalny zespół, który przygotowuje propozycje zmian.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP