Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mirosław Kugiel: Ceny węgla muszą być rynkowe

Autor: Jerzy Dudała
08-05-2008 00:00 |  aktualizacja: 09-05-2008 13:20
Mirosław Kugiel: Ceny węgla muszą być rynkowe

Elektroenergetyka powinna wreszcie przestać walczyć z górnictwem i zacząć się zastanawiać nad tym, jak kreować cenę produktu końcowego - mówi Mirosław Kugiel, wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej.

Co z cenami węgla z Kompanii Węglowej? Czy będą kolejne podwyżki w tym roku?
- Jeżeli rosną ceny gazu, to ludzie przyjmują to do wiadomości i nic się nie dzieje. Natomiast kiedy ceny węgla wzrosły o 11 proc., to zaraz podniósł się lament. Trzeba pamiętać, że jeśli ceny węgla wzrosną o owe 11 proc., to ceny energii elektrycznej u odbiorcy finalnego nie powinny z tego tytułu wzrosnąć więcej niż o 2,5 procent. Cena węgla nie jest jedynym czynnikiem cenotwórczym w przypadku energii elektrycznej!

Zamierzamy znieść upusty dla firmy Energokrak oraz Południowego Koncernu Energetycznego, którzy są odbiorcami węgla niskosiarkowego. Chodzi o milion ton węgla przy wydobyciu rocznym Kompanii na poziomie 46 mln ton. Na razie trwa wymiana korespondencji na ten temat. Te upusty są zupełnie nieuzasadnione. Wynoszą 6,5 proc. w przypadku 100 tys. ton oraz 3 proc. w przypadku 920 tys. ton węgla. Chcę tu zaznaczyć, że my wcale nie musimy akurat tym klientom sprzedać tego węgla. Obecnie bowiem każdy chętnie go od nas kupi.

Zamierzamy zrobić porządek na rynku cenowym. Nie chcemy bowiem wcielać się w rolę decydenta, od którego zależy, kto zaoferuje później tańszą energię elektryczną. System upustów można stosować w sprzedaży hurtowej. A my sprzedaży hurtowej nie prowadzimy. Zamierzamy znieść upusty w przypadku węgla o najlepszej jakości. Natomiast w 2008 roku nie przewidujemy wzrostu cen dla energetyki zawodowej.

Co by pan powiedział przedstawicielom fi rm elektroenergetycznych?

- Elektroenergetyka powinna wreszcie przestać walczyć z górnictwem i zacząć się zastanawiać nad tym, jak kreować cenę produktu końcowego. Elektroenergetyka powinna się zająć negocjowaniem cen z odbiorcami energii elektrycznej, powinna też zastanowić się nad tym, jak odnieść się do kwestii innych instrumentów kosztotwórczych.

Nie należy całej krytyki i żalów przelewać na górnictwo! Tym bardziej że ceny węgla stały całe lata w miejscu. Obecnie powinny być rynkowe. Rynek światowy się zmienił, ceny węgla wzrosły. Wprawdzie mamy zawarte długoterminowe umowy, ale w tych umowach jest zapis o możliwości renegocjowania cen. Natomiast ta renegocjacja ma dotyczyć jedynie węgla niskosiarkowego. W tym roku nie planujemy bowiem żadnych podwyżek cen węgla dla energetyki zawodowej. Natomiast - i o tym poinformowaliśmy już naszych największych odbiorców - na początku drugiego kwartału bieżącego roku chcemy stworzyć wspólny zespół, który zanalizowałby to, jakiego poziomu cen węgla należałoby oczekiwać w 2009 roku.

Co z dalszą promocją węgli do kotłów dla odbiorców indywidualnych?

- Jeśli chodzi o węgle kwalifikowane, to muszę przyznać, że odczuwamy braki tych gatunków węgli. Docelowo będziemy chcieli zwiększyć ilość węgli kwalifikowanych z 700 tys. ton do miliona ton. Tak by sprostać potrzebom rynku.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP