Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mittal nie spocznie w walce o Arcelora

Autor: Renata Dudała
09-06-2006 00:00
Mittal nie spocznie w walce o Arcelora

Koncern Mittal Steel zamier za przekonać akcjonariuszy Arcelora, by odstąpili od fuzji z rosyjskim Siewierstalem.

Hinduski koncern od dłuższego czasu jest zainteresowany przejęciem Arcelora. Jednak gdyby to się nie udało, Lakshmi Mittal raczej nie zmieni swoich planów poszerzenia grupy i konsekwentnie będzie szukał innych akwizycji.
Arcelor, zachodnioeuropejski koncern hutniczy oraz Siewierstal, największa rosyjska firma stalowa ogłosiły, że doszły do porozumienia w sprawie fuzji, tworzącej najbardziej zyskowną firmę stalową. Dzięki niej – jak twierdzą w Arcelorze – powstać ma największy koncern stalowy na świecie. Jego obroty miałyby wynieść 46 mld euro, a produkcja ok. 70 mln ton stali rocznie. Połączona firma byłaby jednym z najbardziej konkurencyjnych podmiotów pod względem produkcji stali – zarówno na rozwiniętych, jak i rozwijających się rynkach. Stałaby się także podmiotem o wiodącej pozycji w Brazylii i Rosji.

– Informacja o fuzji Arcelora i Siewierstalu niewątpliwie zelektryzowała stalowy rynek, nie sadzę jednak, by miała większy wpływ na dalsze plany koncernu Mittal Steel – twierdzi Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii
Dystrybutorów Stali. – Mittal Steel zapoznał wszystkich ze swoją strategią poszerzenia grupy o Arcelor i uzasadnił ją w racjonalny sposób. Jestem przekonany, że Mittal nie zmieni swoich planów rozwoju grupy, nawet jeśli doszłoby do fuzji Arcelora i Siewierstalu.

Zdaniem Przemysława Sztuczkowskiego, prezesa Zarządu Złomreksu, fuzja Arcelora z Siewierstalem to nic innego, jak próba obrony przed przejęciem tego pierwszego przez Mittal Steel. – Przecież asortyment produkcji w przypadku Arcelora i Siewierstalu jest zupełnie odmienny – zauważa P. Sztuczkowski. – Arcelor to, w przeciwieństwie do Siewierstalu, producent wyrobów wysokiej jakości, wysokoprzetworzonych. Na pewno fuzja Arcelora z Siewierstalem oddali w czasie połączenie Arcelora z Mittalem. Po prostu za nowo powstały koncern Lakshmi Mittal będzie musiał wyłożyć więcej. Najpewniej decyzja Arcelora o fuzji z Siewierstalem tylko zwiększy apetyt Mittala. I zapewne Mittal Steel przejmie Arcelora, tyle że później niż planował to Lakshmi Mittal.

– Fuzje na stalowym rynku są naturalną koleją rzeczy – podkreśla A. Ciepiela. – Gdyby doszło do połączenia Arcelora i Siewierstalu, nie osłabi ono pozycji Mittal Steel, który zrekompensuje sobie utratę części rynku i będzie szukał czegoś nowego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP