Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mniej,ale opłacalnie

Autor: Marcelina Gołębiewska
19-11-2001 00:00

Polska chemia wielkiej syntezy - potocznie "chemia ciężka" - szuka dzisiaj specjalizacji i nowoczesnej dywersyfikacji produkcji. W trakcie prywatyzacji, każda z dawnych "fabryk chleba" poza nawozami sztucznymi chce rozwijać produkcję bardzo opłacalnych, pomimo iż mniejszych tonażowo, asortymentów. Gros z nich docelowo, to jest po przetworzeniu na produkt finalny, przeznaczanych jest dla budownictwa.

W strukturze przychodów Zakładów Chemicznych "Police" nawozy, głównie fosforowe, stanowią aż 80%. Jednak najbardziej rozwojowym produktem "Polic" jest biel tytanowa. Nawozy to największa "jednostka biznesu" w Zakładach Chemicznych "Kędzierzyn". Ale już na drugim miejscu plasuje się produkcja alkoholi OXO (surowca do wyrobu plastyfikatorów), a same plastyfikatory do tworzyw sztucznych to 1/5 produkcji. Natomiast największe szanse na podwojenie i nawet potrojenie ma w Kędzierzynie produkcja chemikaliów. Zakłady Azotowe w Puławach postawiły na produkcję melaminy. Pomimo to produkcja nawozów, z mniej niż 50% udziałem w przychodach, ma pozostać drugim po melaminie produktem. W Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach udział nawozów w produkcji jest niewielki w porównaniu z 76% tworzyw sztucznych. Jednak w 2000 r. tylko sprzedaż nawozów, przy blisko 40% wzroście cen, rekompensowała wzrost cen surowców.

Lokomotywa z melaminy

Zużycie melaminy, półproduktu potrzebnego każdemu społeczeństwu "na dorobku", wzrasta w tych społeczeństwach, w których dochód na rodzinę dochodzi do 10 tys. USD. Perspektywicznym rynkiem zbytu melaminy - stosowanej do wytwarzania żywic syntetycznych potrzebnych w produkcji laminatów, płyt drewnopodobnych, klejów, farb i lakierów - jest także nasz region. Europa Zachodnia wytwarza od 250 do 300 tys. ton melaminy, z 700 - 800 tys. ton produkcji światowej.
W jedynej od Odry do Władywostoku instalacji produkcji melaminy, w ZA Puławy, może powstawać 62 tys. ton półproduktu rocznie, co daje zakładom trzecie miejsce na świecie. W 2001 r., po zakończeniu budowy instalacji Melamina II, moce wytwórcze Puław wzrosły dwa razy. Jeszcze w 1999 r., sprzedaż do Europy Środkowej stanowiła 18% przychodów ZA Puławy z eksportu melaminy. W roku 2000 wielkość ta wzrosła do 23%. Półprodukt z Puław regularnie trafia do dziesięciu krajów europejskich, a w ostatnich pięciu latach odnotowuje się 50% dynamikę wzrostu popytu na melaminę.
Jak przekonuje zarząd firmy, Zakłady Azotowe w Puławach dążą do tego, by stać się jednym z europejskich liderów produkcji melaminy, a w perspektywie pięciu najbliższych lat widzą dla siebie miejsce w pierwszej trójce liderów światowych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP