PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Możliwości dochodzenia roszczeń od dłużników na terenie Niemiec

Autor: Joanna Żmuda, Christoph Garschynski*
17-10-2000 00:00 |  aktualizacja: 08-10-2007 12:41

Wobec wzrastającego z roku na rok obrotu gospodarczego z zagranicą, problem dochodzenia roszczeń w obrocie międzynarodowym nabiera coraz większego znaczenia.
Wbrew panującej powszechnie opinii skuteczne dochodzenie i realizacja roszczeń od dłużników mających siedzibę za granicą, na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów prawa, staje się coraz łatwiejsze.
Niestety do często spotykanej praktyki, stosowanej przez nieuczciwych kontrahentów należy lekceważenie zobowiązań zaciągniętych wobec partnerów z innego kraju i nieregulowanie rachunków za zakupione towary, czy też wykonane usługi w nadziei, iż z uwagi na konieczność realizowania roszczeń od dłużnika na terenie obcego państwa, kontrahent często, już chociażby z uwagi na nieznajomość języka, nie zdecyduje się na ochronę swoich słusznych praw. Rzeczywiście wiele firm odstraszonych koniecznością dochodzenia roszczeń za granicą, rezygnuje ze swoich należności, pozwalając w ten sposób bogacić się oszukańczym kontrahentom, narażając się przy tym na niepotrzebne straty, których można byłoby uniknąć.
Z uwagi na wielką ilość różnego rodzaju umów realizowanych w ostatnich latach pomiędzy firmami polskimi i niemieckimi, jak również rosnący obrót handlowy z Niemcami, który przekroczył w ubiegłym roku kwotę 42 milionów DM, szczególnej wagi nabrał problem dochodzenia należności od kontrahentów z terenu Niemiec.
Jeszcze przed kilku laty, nie była możliwa egzekucja orzeczeń sądów polskich w Niemczech. To samo dotyczyło wykonalnościľ orzeczeń sądów niemieckich w Polsce. W konsekwencji tego powszechne było zawieranie w umowach zapisu o rozstrzygnięciu sporu przez sąd polubowny, zwany także sądem arbitrażowym. Tylko taka klauzula zapewniała możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń od zagranicznego kontrahenta. Na podstawie Konwencji nowojorskiej o uznaniu i wykonalności orzeczeń sądów arbitrażowych z roku 1958, której stronami były zarówno Polska jak i Niemcy, jedynie orzeczenie sądu arbitrażowego było uznawane i wykonalne w obydwu państwach. Na skutek nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego w 1996 r. wprowadzono, stosownie do art. 1146 par. 1 i art. 1150 par. 1 k.p.c., instytucje uznania i wykonalności orzeczeń zagranicznych sądów powszechnych w Polsce, pod warunkiem wzajemności. Identyczny warunek zawierają przepisy niemieckiego kodeksu postępowania cywilnego (paragrafy 722, 723, 328 ZPO).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP