Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Można zmieniać taryfy

Autor: dc
01-09-2004 00:00
Można zmieniać taryfy

15 czerwca Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie zmiany lub uchylenia zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki taryfy dla spółek dystrybucyjnych. To wynik kilkuletniego sporu pomiędzu URE a zakładami elektroenergetycznymi.

Sprawa, która zakończyła się czerwcową uchwałą, sięga roku 2001. W roku 2001 Prezes URE polecił przygotować spółkom dystrybucyjnym taryfy podając im do kalkulacji konkretne koszty zakupu z PSE usług przesyłowych i MIE. Już po zatwierdzeniu taryf dla zakładów elektroenergetycznych Prezes URE zatwierdził PSE wyższą taryfę niż sam wcześniej zakładał. Doszło więc do sytuacji, że spółki dystrybucyjne taniej sprzedawały energię niż ją kupowały. Spółki ponosiły więc milionowe straty, np. ZE Płock oszacował je na ponad 10 mln zł.
Duża grupa spółek dystrybucyjnych wystąpiła wtedy do Prezesa URE z wnioskiem o skorygowanie taryfy o to, co dokładnie wynikało z zakupu usług i MIE z PSE po wyższych cenach. Prezes URE odmówił zmian taryf. W uzasadnieniu odmownej decyzji Prezes URE stwierdził, że spółki dystrybucyjne „same powinny podejmować wysiłek w kierunku poprawy swojej sytuacji finansowej, np. poprzez zwiększenie sprzedaży towarów i usług lub obniżenie kosztów, a nie ograniczać swoją aktywność do zabiegów o zwiększenie przychodów poprzez wzrost cen i stawek opłat”. W odmownej decyzji Prezes URE zwracał także uwagę, że uzwględnienie odwołań spółek dystrybucyjnych oznaczałoby już trzecią podwyżkę cen energii elektrycznej w roku 2001. Prezes zwracał przy tym uwagę, że ceny energii odgrywają istotny wpływ na ogólny wzrost cen i wzrost inflacji. Powoływał się również na fakt, że zgodnie z prawem energetycznym, prezes URE jest zobowiązany regulować działalność przedsiębiorstw energetycznych zmierzając do minimalizacji kosztów tych przedsiębiorstw i odbiorców paliw i energii.
– W efekcie tego od negatywnych decyzji odwołało się 8 spółek, z czego 4 wygrały odwołanie, a 4 przegrały w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pomimo, że podstawy wszystkich odwołań były identyczne – relacjonuje Igor Muszyński, Partner w kancelarii White & Case, specjalista od prawa energetycznego. Te cztery z kolei złożyły kasację do Sądu Najwyższego. – W Sądzie Najwyższym jedna spółka przegrała. Dwa dni później inny skład Sądu Najwyższego przyznał rację innej spółce. Zaledwie kilka dni później na wokandzie przed jeszcze innym składem Sądu stanęła sprawa kolejnego zakładu energetycznego. Zamiast orzec w sprawie Sąd Najwyższy skierował sprawę do rozpatrzenia w poszerzonym składzie 7 sędziów ze względu na .... istniejące rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego (!)

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP