Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Musimy łamać bariery

Autor: (MG)
19-05-2006 00:00
Musimy łamać bariery

Nie możemy zmarnować szansy na skok cywilizacyjny związany z koniecznym unowocześnieniem infrastruktury – to główny wniosek z debaty "Inwestycje w infrastrukturze – środki unijne, budżet, partnerstwo publicznoprywatne". Marcowe spotkania zorganizowało warszawskie Centrum Komunikacji Medialnej w cyklu Debat o gospodarce.

Do udziału w spotkaniu zaproszono m.in. Bogusława Liberadzkiego, posła do Parlamentu Europejskiego, Hannę Gronkiewicz- Waltz, przewodniczącą Komisji Skarbu RP, Adama Szejnfelda, wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Sejmu RP, doradcę premiera RP Krzysztofa Opolskiego oraz Janusza Piechocińskiego, eksperta ds. infrastruktury. W debacie wzięli udział także przedstawiciele jednostek sektora publicznego, władz samorządowych, przedsiębiorcy, naukowcy i dziennikarze. Debatę poprowadził Wiktor Legowicz.
Debata dotyczyła możliwości realizowania inwestycji infrastrukturalnych – przede wszystkim drogowych i telekomunikacyjnych. Z uwagi na obecność Hanny Gronkiewicz- Waltz uwaga gości debaty, która odbyła się w centrum multimedialnym Foksal w Warszawie, koncentrowała się na infrastrukturalnych problemach stolicy (uczestnicy debaty byli skłonni nawet robić aluzje, jakoby udział pani Waltz był elementem jej kampanii wyborczej).

Dyskusja dotyczyła w istocie nie konkretnych miast lub inwestycji, ale katalogu barier w rozwoju infrastruktury. Zaznaczono przy tym, że infrastruktura ma kluczowe znaczenie m.in. dla rozwoju rynku pracy – z jednej strony wspierając mobilność ludzi, a z drugiej umożliwiając im pracę na odległość dzięki łączom internetowym.

Tematem, w którym szczególnie silnie punktowano bezradność administracji państwowej, była – jak się łatwo domyślić – budowa dróg. Dyskutanci na dłużej skupili się na zagadnieniu wykorzystania w tym obszarze środków z Unii Europejskiej. Niestety – pomimo doborowego grona prelegentów – udało się jedynie wskazać problemy; nie pojawiła się lista konkretnych środków zaradczych, a tym bardziej rozwiązań.

Debata udowodniła natomiast dobitnie, że rozwój polskiej infrastruktury – tak drogowej, jak telekomunikacyjnej – jest, z jednej strony wypadkową wysokiej świadomości zasadności takiego rozwoju i zadawnionej niemożności administracyjno-regulacyjnej – z drugiej strony.

Jak ustalono w konkluzji, kluczową kwestią jest teraz podjęcie wszelkich wysiłków (finansowego, organizacyjnego), by nie zmarnować nowych możliwości rozwijania infrastruktury, które pojawiły się po akcesji Polski do UE.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP