Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

My też chronimy środowisko naturalne

Autor:
18-10-2000 00:00

Rozmowa z Pawłem Piotrowskim, Dyrektorem Technicznym, Członkiem Zarządu Dyrekcji Eksploatacji Cystern Sp. z o.o.
- Czy można skutecznie dbać o środowisko naturalne, przewożąc w cysternach kolejowych miliony ton produktów niebezpiecznych, czyli takich, które już w swojej definicji kryją zagrożenie?
- Oczywiście. W tym nie ma żadnej sprzeczności. Przewozy materiałów ciekłych sklasyfikowanych w przepisach RID jako produkty niebezpieczne, właśnie z powodu swojego potencjalnego zagrożenia dla środowiska naturalnego, obwarowane są niezwykle surowymi wymogami technicznymi. Wymogi te mają bardzo szeroki zakres, począwszy od oznakowania wagonu, które ułatwia zidentyfikowanie przewożonego produktu, a skończywszy na wytycznych, dotyczących konstrukcji zbiorników i armatury. Rzecz zatem nie w tym, że towar jest niebezpieczny, ale że wykonywane przez nas przewozy zapewniają im bezpieczny transport. Gwarancją bezpiecznego transportu są sprawne technicznie wagony, a niebagatelne znaczenie dla ochrony środowiska ma również ich hermetyczny załadunek i rozładunek. Dodam, że przeprowadzane od kilku lat przez DEC modernizacje zbiorników cystern, umożliwiły dostosowanie znacznej części naszych wagonów do urządzeń hermetycznego nalewu, znajdujących się w rafineriach i bazach paliwowych. A dzięki temu pary produktów nie wydostają się do środowiska naturalnego. Oprócz tego we wszystkich nowo kupowanych wagonach mamy urządzenia wahadła gazowego, które pracują tak, aby pary załadowywanych i rozładowywanych produktów krążyły w zamkniętym obiegu między zbiornikiem wagonu a zbiornikiem magazynowym, nie pozwalając wydostawać się im do powietrza.
- Rozumiem, że dzięki prowadzonym działaniom w całym procesie transportu, czyli załadunku, przewozu i rozładunku, chronione jest powietrze atmosferyczne. A jak wygląda sprawa ochrony wód i powierzchni ziemi?
- Jednym z naszych największych osiągnięć jest zabezpieczenie środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniem go ściekami technologicznymi, czyli resztkami produktów ropopochodnych i detergentów, powstałymi w procesie mycia cystern. DEC posiada swoje własne oczyszczalnie cystern oraz oczyszczalnie ścieków technologicznych. W niektórych z nich ścieki są tylko podczyszczane i przekazywane wyspecjalizowanym instytucjom w celu ich ostatecznego oczyszczenia, a w innych są one już w zakładach DEC poddawane oczyszczeniu pełnemu. Na szczególną uwagę zasługuje oczyszczalnia w Zakładzie Gospodarki Cysternami w Słotwinach. Przed kilku laty została ona zmodernizowana poprzez zastosowanie, jako ostatniej fazy czyszczenia ścieków, poletka trzcinowego. Poletko to zostało oddzielone folią od gleby i wód gruntowych, a na specjalnie dobranym kruszywie i uzdatnionej glebie została posadzona trzcina. Na takim poletku, w warstwie korzeniowej odbywa się najlepszy dla środowiska, bo naturalny proces doczyszczania ścieków przemysłowych i bytowych. Kontrole służb ochrony środowiska potwierdzają, że do wód powierzchniowych i gruntowych nie przedostają się ani substancje ropopochodne, ani stosowane do mycia detergenty. Ostatecznie z naszego zakładu wypływają wyłącznie ścieki bezpieczne dla środowiska naturalnego.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP