PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Na długiej fali

Autor: Jarosław Maślanek
20-03-2012 00:00
Na długiej fali
<b>Zenon Pokojski, członek zarządu Zakładów Azotowych Puławy</b><br /><br />

- Z doświadczenia wiemy, że inwestowanie w okresie słabej koniunktury ma swoje zalety. W minionym roku rozpoczęliśmy pięć projektów informatycznych. <br /><br />

Ostatnio rozpoczęliśmy m.in. prace nad ciekawym systemem wspierającym sprzedaż e-commerce. <b>Elżbieta Płonka-Szydłak, Accenture </b><br /><br />
W 2012 roku sektor energetyczny będzie kontynuował postępowania rozpoczęte w ubiegłym roku. Podobne do ubiegłorocznych przetargi uruchomią też prawdopodobnie pozostałe firmy sektora. Większej niż w poprzednim roku aktywności można się spodziewać w sektorze dystrybucji, tu powinny się pojawić przetargi na systemy GIS i zarządzania majątkiem sieciowym. Jak dotąd tylko jeden operator systemu dystrybucyjnego (OSD) zdecydował się na masowe wdrożenie systemu zdalnej komunikacji z licznikami energii. <b>Andrzej Skolmowski, wiceprezes zarządu Azoty Tarnów </b><br /><br />

Przywiązujemy dużą wagę do zaplanowanych na najbliższe lata projektów IT, które stanowią silne wsparcie dla realizacji strategii biznesowej Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów. Rosnąca grupa kapitałowa, o rozproszonej lokalizacji, wymaga wdrożenia wielu rozwiązań technologicznych ułatwiających zarządzanie oraz realizację zidentyfikowanych synergii operacyjnych. Tematy te są na tyle istotne i pilne, że nie jest dyskutowane zamrażanie planów w obszarze IT. <b>Tomasz Frankiewicz, dyrektor Biura Informatyki ArcelorMittal Poland </b><br /><br />

Popyt na stal utrzymuje się zaledwie na poziomie 75 proc. zapotrzebowania sprzed kryzysu, co wpływa na funkcjonowanie firmy na wielu płaszczyznach. W biurze informatyki ArcelorMittal Poland ograniczyliśmy liczbę realizowanych projektów, jednak te, które mają wpływ na procesy biznesowe, są kontynuowane. Na kolejny rok przenieśliśmy natomiast projekty związane z telekomunikacją. <br /><br />

Wynika to z faktu, że nasza infrastruktura telekomunikacyjna stoi na bardzo wysokim poziomie, w związku z czym nie odczuwamy presji czasowej, która kazałaby nam natychmiast wdrażać dalsze usprawnienia.

Odmrożone projekty w najważniejszych branżach, potężne przetargi w energetyce, fundusze unijne i wciąż potencjalnie chłonny sektor publiczny to portfolio informatycznych inwestycji na bieżący rok.

Mimo widma kryzysu, firmy IT patrzą na perspektywę 2012 roku z optymizmem, licząc zwłaszcza na największych przemysłowych graczy. Dla nich mają znaczenie te rozwiązania, które w niepewnej sytuacji dają stabilność i szansę na osiągnięcie przewagi nad konkurencją.
Polski rynek IT, mimo ostrożności inwestorów, ślizgał się na długiej wznoszącej fali koniunktury i zakończył rok 2011 na plusie. To dobry prognostyk.

Tak sądzi m.in. Paweł Olszynka, kierownik działu analiz rynku telekomunikacyjnego i IT PMR.

- Szacunkowa wartość rynku w minionym roku wzrosła do ok. 28,5 mld zł - mówi. PMR spodziewa się więc, że chociaż w 2012 r. wzrost rynku IT może być niższy niż poprzednich dwunastu miesiącach, to nie powinien jednak spaść poniżej 5 proc. Rynek IT ratują głównie duże przedsiębiorstwa i sektory przemysłowe newralgiczne dla gospodarki, które zwiększyły w ostatnich latach sumy przeznaczane na projekty IT, co doskonale było widać po ostatniej edycji rankingu "Najciekawsze z najlepszych wdrożeń IT".

System jak kotwica

Budżety zostały odmrożone, a realizacje ruszyły, co będzie również rzutowało na obraz rynku w najbliższych latach. Olszynka prognozuje nawet, że udział dużych firm w wartości rynku IT nie spadnie poniżej 50 proc. Na to wpływać będą nie tylko nowe projekty, ale także konieczność wymiany funkcjonującego już sprzętu oraz migracji wdrożeń przeprowadzanych parę lat temu do nowocześniejszych rozwiązań informatycznych.

Mimo widma zbliżającego się kryzysu, w 2012 r. z pozytywnym nastawieniem wchodzi także Krzysztof Szubert, przewodniczący komisji Business Center Club ds. informatyki, telekomunikacji i społeczeństwa informacyjnego, który podkreśla, że ub.r. zamknięty został dwucyfrowym wynikiem.

- W dalszym ciągu większość sprzedaży, około 60 proc., stanowi sprzęt, pozostałe 40 proc. to oprogramowanie i usługi, przy czym ich sprzedaż systematycznie wzrasta, co jest dobrym sygnałem dla sektora nowoczesnych technologii oraz firm oferujących tzw. wartość dodaną - opisuje.

Branża IT najdotkliwiej odczuła kryzys w latach 2008-09, kiedy większość projektów informatycznych albo została wstrzymana, albo z nich zrezygnowano.

Końcówka 2011 r. przyniosła natomiast firmom informatycznym dużą nadzieję na kontynuację poprawy nastrojów i wyników oraz na systematyczne uruchamianie nowych inwestycji w roku 2012, wspartych w dużej części funduszami unijnymi.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP