Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Na globalnej szachownicy

Autor: Piotr Stefaniak
24-02-2014 07:56 |  aktualizacja: 24-02-2014 08:00
Na globalnej szachownicy
Liczba marek zarejestrowanych za granicą na 1000 firm (2012 r.) Eksport przypadajacy na jedna spółke (srednia 2008-12 w tys. dol.)

Zakończony niezłym wzrostem gospodarki rok 2013 zawdzięczamy głównie eksportowi. Są szanse, by ta lokomotywa jeszcze przyspieszyła. Ale trzeba spełnić kilka warunków.

Wzeszłym roku powróciliśmy do blisko sześcioprocentowego tempa wzrostu eksportu. Rok wcześniej było tylko 2,5 proc., więc jest się z czego cieszyć. Także dlatego, że od początku poprzedniej dekady nasz eksport uległ potrojeniu! I ta dobra passa ma się utrzymać. Oxford Economics prognozuje, że w latach 2014-15 polski eksport nadal będzie rósł w tempie 6 proc. rocznie, a potem, do końca dekady - 9 proc. KUKE zakłada zaś, że już w tym roku może się zwiększyć o 9-10 proc. Co stanie się później?
Kto napiera?

Tu nasze powody do zadowolenia stają się już umiarkowane. Spójrzmy bowiem na statystyki globalne. Oto w latach 2000-12 światowy handel towarami i usługami powiększył się ponad trzykrotnie. Wartość wymiany przekroczyła 18,2 bln dol. Tu utrzymujemy się zatem w głównym nurcie wzrostu. Ale w krajach Azji Wschodniej i Południowej dynamika wzrostu eksportu była już znacznie wyższa niż u nas. Szczególnie dynamicznie prą do przodu kraje rozwijające się. W 2012 r. miały prawie połowę udziału w globalnym handlu (45 proc.), podczas gdy 30 lat temu - tylko 30 proc. W świetle tych danych odpowiedź na pytanie, dlaczego Polska nie może wyraźnie przekroczyć, osiągniętego 5 lat temu, jednoprocentowego udziału w globalnym eksporcie, staje się oczywista.

Przede wszystkim dlatego, że postępuje globalizacja gospodarki: wzrasta międzynarodowa mobilność kapitału i pracy, przesuwają się centra produkcji, finansów i konsumpcji. W tych okolicznościach niezwykle trudno utrzymać się w stawce. Cóż zresztą mówić o wyzwaniach dla nas, skoro w ostatnich latach swe pozycje na rzecz Chin po kolei tracili nawet liderzy światowego eksportu - Stany Zjednoczone, Niemcy i Japonia. Przy czym udział krajów rozwijających się oraz grupy BRICS w handlu światowym nadal będzie się zwiększać. Nie brakuje przewidywań, że zdominują go w ciągu 10-15 lat. Głównie z nimi więc będziemy musieli walczyć o rynki zbytu. Szczególnie, że mamy ofertę trafiającą praktycznie na te same półki.

Słabym pocieszeniem jest to, że autorzy ostatniego przeglądu handlu międzynarodowego UNCTAD (dane za 2012 r.) stwierdzają, iż tempo wzrostu wymiany towarowej krajów rozwijających zmniejszyło się. Dlaczego? Ano dlatego, że Chiny, Indie i Brazylia w większym stopniu skupiają się ostatnimi czasy na zaspokajaniu potrzeb swych rynków wewnętrznych. Mamy tu zatem do czynienia raczej z okresowym zawahaniem tendencji, niż z trwałą zmianą trendu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP