Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Na życzenie chłód od producenta ciepła

Autor: Dariusz Ciepiela
09-08-2008 00:00 |  aktualizacja: 14-08-2008 11:29
Na życzenie chłód od producenta ciepła

Dostarczanie chłodu użytkowego to w Polsce wciąż nowa usługa. Jest ona opłacalna zarówno dla elektrociepłowni, jak i dla odbiorcy - pozwala latem wykorzystać instalację ciepłowniczą.

Już kilka lat temu w Dalkii Poznań została uruchomiona nowoczesna instalacja do wytwarzania wody lodowej, wykorzystująca ciepło odpadowe z procesów technologicznych.
W związku z koniecznością schładzania pomieszczeń technologicznych, zdecydowano się uporządkować dotychczas pracującą instalację wentylacyjno-chłodniczą.

Zainstalowano indywidualne wodne klimakonwektory, zasilane wodą lodową produkowaną przez absorpcyjną wytwornicę bromolitową typu YIA 1A2 fi rmy York.

Podstawowe zalety wynikające z zastosowania bromolitowych, absorpcyjnych urządzeń chłodniczych to: zwiększenie stopnia skojarzenia w źródle energii elektrycznej i ciepła, uporządkowanie gospodarki chłodem na terenie ECII Karolin i zlikwidowanie szkodliwych dla środowiska instalacji freonowych. Do tego dochodzą oszczędności związane z niższymi kosztami produkcji chłodu tą metodą w stosunku do wytwarzania go w sprężarkowych urządzeniach chłodniczych. Ponadto zainstalowane urządzenie charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacyjnymi, co skutkuje znacznie mniejszymi wydatkami na obsługę i serwis.

- Obecnie Dalkia Polska nie posiada zewnętrznych odbiorców chłodu, ale przygotowywane są projekty związane z jego sprzedażą klientom przemysłowym. Trwają już negocjacje w tej sprawie, które powinny zakończyć się w ciągu kilku miesięcy -mówi Grzegorz Kotte, główny inżynier Dalkia Polska.

Istnieją dwa sposoby dostarczania odbiorcom przemysłowym chłodu użytkowego. W pierwszym z nich do produkcji wody lodowej wykorzystuje się ciepło dostarczane do klienta za pomocą parowej lub wodnej sieci ciepłowniczej. Drugie rozwiązanie polega na budowie sieci dostarczającej do odbiorców wodę lodową wyprodukowaną w centralnej instalacji chłodniczej. W Poznaniu będzie stosowane to pierwsze rozwiązanie. Dalkia rozpoczęła już wstępne negocjacje w sprawie dostaw chłodu także w Łodzi. To dwa miasta, gdzie spółka zamierza skoncentrować się na rozwoju trigeneracji (trójgeneracji), czyli na skojarzonym technologicznie wytwarzaniu energii cieplnej, elektryczności i chłodu użytkowego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP