Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nadchodzi nowy rozdział w handlu energią w Polsce

Autor: Ireneusz Chojnacki
27-07-2015 05:04 |  aktualizacja: 27-07-2015 06:02
Nadchodzi nowy rozdział w handlu energią w Polsce

foto: Piotr Waniorek / Żelazna Studio, shutterstock

Perspektywy rozwoju rynku finansowego energii elektrycznej w Polsce

Po wakacjach ma ruszyć rynek finansowy energii elektrycznej. To jeden ze strategicznych kierunków rozwoju grupy GPW i nowy rozdział w handlu energią w Polsce.

Towarowa Giełda Energii (TGE), która od 2012 r. należy do grupy kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych, zapowiadała uruchomienie rynku finansowego już w 2014 r. Nie wyszło...
Prawie rok trwało rozpatrywanie wniosku TGE o zezwolenie na prowadzenie giełdy instrumentów finansowych. Decyzja ministra finansów zapadła dopiero w lutym br. Zgodnie z nią nowy rynek na TGE ma zostać otwarty w ciągu roku.

- W pierwszej kolejności ruszą notowania kontraktów futures na energię elektryczną - zapowiada Ireneusz Łazor, prezes zarządu TGE. - Jesteśmy już po konsultacjach z rynkiem - wiemy, jakie są oczekiwania zainteresowanych udziałem w handlu kontraktami futures. Po zatwierdzeniu warunków obrotu przez Komisję Nadzoru Finansowego ogłosimy termin rozpoczęcia obrotu instrumentami na tym rynku. Planujemy, że do startu dojdzie na przełomie września i października 2015 r.

Rynek to kupił

Łazor podkreśla, że zanim stało się możliwe rozpoczęcie bezpośrednich przygotowań do uruchomienia rynku instrumentów finansowych (RIF), po drodze należało osiągnąć kilka innych celów, w tym przede wszystkim zwiększyć skalę obrotu energią na rynku giełdowym; uwiarygodnić giełdę. Zatem otwarcie rynku finansowego TGE to również efekt pracy poprzednich zarządów firmy.

Rozwój handlu energią elektryczną na TGE wiąże się z nałożonym kilka lat temu na elektrownie obowiązkiem sprzedaży prądu na giełdzie. W jakiejś mierze także z tym obligiem powiązane było przejęcie TGE przez GPW, która wcześniej próbowała rozwinąć alternatywny giełdowy rynek energii, wykorzystując aktywa nabyte od PGE. Mówiąc delikatnie - bez sukcesu. I w końcu sięgnęła po TGE. Skutecznie. Kosztowało to ponad 200 mln zł.

O niedoszłym konkurencie TGE mało kto już pamięta, a giełdowe obroty prądem rosną - mimo że skala obowiązkowej sprzedaży maleje. Wolumen obrotu na wszystkich rynkach energii elektrycznej prowadzonych przez TGE wyniósł w zeszłym roku 186,8 TWh (wzrost o 5,8 proc. w stosunku do 2013 r.). Na rynku gazu, którego też dotyczy obligo giełdowej sprzedaży, łączne obroty sięgnęły 111,6 TWh (w porównaniu z 2013 r. - imponujący, prawie 47-krotny wzrost, ale będący m.in. efektem niskiej bazy).
Perspektywy rozwoju rynku finansowego energii elektrycznej w Polsce  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP