PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nadzór i dywidenda

Autor: Marcin Szczepański, Wojciech Kuśpik
21-10-2012 00:00
Nadzór i dywidenda

Rola ministra Skarbu Państwa nie ogranicza się do prywatyzacji. Równie ważny jest aktywny nadzór nad powierzonymi mu spółkami - twierdzi Mikołaj Budzanowski w rozmowie z Marcinem Szczepańskim i Wojciechem Kuśpikiem.

- Jakie priorytety stawia pan sobie jako ministrowi Skarbu Państwa?
-Bezpieczeństwo energetyczne, najwyższe standardy ładu korporacyjnego oraz stabilizowanie gospodarki państwa i budżetu w obecnej sytuacji gospodarczej. Odzwierciedleniem tych priorytetów jest 12 kluczowych projektów, które prowadzę.

Na czoło tej listy wysuwają się kwestie związane ze zwiększeniem własnego wydobycia gazu, w tym gazu z łupków. Kolejnym projektem jest zagwarantowanie sprawnej realizacji projektów inwestycyjnych w elektroenergetyce o łącznej wartości ponad 43 mld zł do 2020 r. Obejmuje to również włączenie się w rozwiązywanie problemów prywatnego sektora zaangażowanego w te inwestycje. Następny ważny projekt to fuzja w sektorze chemicznym między Puławami a Tarnowem.

Wreszcie czwarta kwestia to realizacja programu prywatyzacji branżowej i kapitałowej.

- Pojawiają się jednak głosy, że pana zadaniem powinno być dokończenie procesu prywatyzacji, a nie ingerowanie w politykę spółek...

-Minister skarbu ma dwie główne funkcje: nadzór i prywatyzacja. Nie można więc roli ministra Skarbu Państwa sprowadzać tylko do roli prywatyzatora, gdyż wówczas zaniedba nadzór nad kluczowymi dla gospodarki sprawami. Nadzór ten musi być aktywny, a nie bierny.

- Nie obawia się pan wpływu kryzysu gospodarczego na tempo prywatyzacji? Widać tutaj pewne spowolnienie...

-Jest wręcz odwrotnie - notujemy większą dynamikę prywatyzacji w porównaniu z zeszłym rokiem. W całym 2011r. sprzedaliśmy 102 spółki, podczas gdy do dzisiaj jest już ich 79, a rok się jeszcze nie skończył. Ten wynik był możliwy po części dzięki uruchomieniu nowego mechanizmu promocji prywatyzacji zakładającego szersze wyjście w kierunku polskich inwestorów, niż to było przez ostatnich kilka lat.

Nie ograniczamy się już do ogłoszeń w gazecie, a aktywnie poszukujemy inwestorów i sami do nich wychodzimy z ofertą. Mamy listę potencjalnych inwestorów z poszczególnych regionów kraju, posiadających stabilną pozycję rynkową i sytuację finansową. Organizujemy spotkania z tymi podmiotami.

Mówimy tu oczywiście o średniej wielkości transakcjach o wartości od 20 do 100 mln zł. Trzeba jednak pamiętać, że skończyły się spektakularne prywatyzacje. Szczęśliwie zbliżamy się tu do finału. Mówię szczęśliwie, bo to koniec długiej i wyboistej drogi, w którą wyruszyliśmy w 1989 roku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP