Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nafta Polska: nadzór na rozdrożu

Autor: Dariusz Malinowski
08-04-2008 00:00 |  aktualizacja: 11-04-2008 09:25
Nafta Polska: nadzór na rozdrożu
Najważniejsze aktywa Nafty Polskiej (proc. udziałów)

W połowie kwietnia minister skarbu otrzyma od Nafty Polskiej koncepcję prywatyzacji sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej. To świetna okazja, by zastanowić się, co począć z jedną z najbogatszych państwowych spółek.

Podczas rozmów ze specjalistami z branży padają głosy, że nie ma już sensu istnienia spółki Nafta Polska. To niepotrzebne tworzenie bytów, gorszy nadzór właścicielski, Nafta to taka proteza resortu skarbu. Są jednak i głosy przeciwne. Spółka jest potrzebna, bo ministerstwo nie ma czasu i środków, aby we właściwy sposób nadzorować kluczowe dla państwa firmy naftowe - tłumaczą zwolennicy Nafty.
Spółka powstała jeszcze w poprzedniej dekadzie. Jej powstanie zakładał program restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego przyjęty przez rząd 15 lipca 1995 roku. Według ministerialnych założeń, Nafta miała zająć się restrukturyzacją i prywatyzacją sektora naftowego (chemiczny dodano później).

Warto podkreślić, że ówczesne czasy był pionierskie. Działało m.in. siedem rafinerii, a na rynku detalicznym niepodzielnie królowała Centrala Produktów Naftowych. Panował spory bałagan. Każda firma, mimo że nie wszystkie miały ku temu podstawy, planowała ekspansję i rozwój. To mogło wskazywać, że powołanie instytucji, która zajmowałaby się nadzorem w tym kluczowym dziale gospodarki, istotnie mogło mieć logiczne podstawy.

Czy był sens powołania nowego tworu? Czy nie lepiej, aby zajął się tym np. departament w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych zastąpionym później przez Ministerstwo Skarbu Państwa? Głosy były już wtedy podzielone. - Zawsze utworzenie dodatkowego organu, który będzie zajmował się jakąś częścią gospodarki, jest interesujące. Jednak można się zastanowić, czy istnieją powody, aby mnożyć spółki, czy po prostu prywatyzacją i restrukturyzacją branży naftowej nie mógł się zajmować ktoś w Ministerstwie Skarbu - zastanawia się znany doradca inwestycyjny Adam Ruciński.

Ale jest i druga strona medalu. - Nafta Polska jest spółką akcyjną i działa zgodnie Kodeksem spółek prawa handlowego. To oznacza znacznie większe możliwości działania - na konkurencyjnych rynkach - niż ma departament ministerstwa - argumentuje prezes firmy Marek Karabuła. - Jej obecna forma prawna umożliwia wykonanie działań i procedur jakościowo innych od przewidzianych prawem dla jednostek administracji publicznej. W szczególności możliwe jest zapewnienie pozabudżetowego finansowania zadań związanych z realizacją polityki bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez wykorzystanie instrumentów biznesowych, w tym poprzez odpowiednie regulacje statutowe spółki. W praktyce więc Nafta może nie tylko więcej, ale i szybciej. Może podejmować decyzje w sytuacji, gdy czas ma kluczowe znaczenie - np. przy zagrożonych upadłością firmach.
Najważniejsze aktywa Nafty Polskiej (proc. udziałów)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP