Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nagi metal to za mało - dystrybutorzy chcą przetwarzać

Autor: Renata Dudała
20-06-2011 00:00
Nagi metal to za mało - dystrybutorzy chcą przetwarzać
<b>Jurgen Nusser, wiceprezes Eurometalu, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Centrów Obróbki Stali</b><br>
Inwestycje w centra serwisowe zajęły europejskim dystrybutorom niemal trzy dekady. Warto jednak przy tym zauważyć, że zdolności przetwórcze rozwijały się znacznie szybciej niż samo zapotrzebowanie odbiorców na wykonywane usługi. W efekcie mamy teraz problem z nadmiernymi mocami przerobowymi. Zbrojarnie czy zakłady konstrukcji stalowych muszą zatem poczekać na powrót koniunktury. <br>
Zdaniem ekspertów, potrzeba jeszcze kilku lat, by rynek wrócił do poziomu sprzed kryzysu. Budownictwo jest znaczącym odbiorcą konstrukcji stalowych. Niestety, jego rozwój nie jest taki, jakiego oczekiwaliby dostawcy konstrukcji.
<b>Tomasz Milas, prezes zarządu TM Steel</b><br>
Handel wyrobami stalowymi już nie wystarcza, dlatego zdecydowaliśmy się na wejście w produkcję. Nie rezygnujemy jednak z dystrybucji, która pozostanie jednym z elementów naszej działalności. Zamierzamy się rozwijać w kierunku przetwórstwa i produkcji niszowej. <br>
Mówiąc o produkcji niszowej, mam na myśli na przykład pręty ciągnione, siatki budowlane, druty. Mamy mocną pozycję na rynku, ale jesteśmy średniej wielkości firmą. Nie będziemy się ścigać z największymi producentami typu ArcelorMittal Poland czy ThyssenKrupp Energostal. I dlatego zamierzamy się skupić na niszowych, ale przy tym rentownych segmentach rynku.

Polscy dystrybutorzy wiążą swoją podstawową działalność z przetwarzaniem stali. Ma to być patent pozwalający dać sobie radę na trudnym rynku.

Branża wciąż czeka na swoją przepustkę do eldorado. Mówi się wprawdzie o potencjalnych dużych zamówieniach, ale na tym się kończy. Bogate plany inwestycyjne ma kolej, ale brakuje jej pieniędzy. Podobna sytuacja jest w energetyce. Niestety, zapowiedziane inwestycje w nowe elektrownie i sieci przesyłowe, szacowane na ponad 200 mld złotych, nadal pozostają w sferze projektów.
- Liczyłem, że wraz z ożywieniem rynku stalowego po niedawnym kryzysie także rynek konstrukcji stalowych dynamicznie ruszy do przodu.

Tak się jednak nie stało - przyznaje Robert Wojdyna, prezes Konsorcjum Stali. - I, niestety, obawiam się, że kolejny rok - dotyczy to zarówno energetyki, jak i kolei - upłynie na opracowywaniu planów inwestycyjnych. Lepiej jest na rynku stali zbrojeniowej. Jej zużycie w ubiegłym roku wyniosło w Polsce około 1,05 mln ton, notując wzrost o 30 proc. W tym roku rynek nadal będzie rosnąć, ale jego dynamika wzrostu nie będzie duża.

Kondycja zbrojarni będzie zależeć od sytuacji firm budowlanych. Niestety, w tym roku mogą spaść marże w budownictwie, co się na nich niekorzystnie odbije. Zdaniem ekspertów, na pełne ożywienie rynku trzeba poczekać do 2012 r. Na niekorzyść firm dostarczających zbrojenia działa niestabilność rynku surowców.

Ponadto, podobnie jak w przypadku sektora konstrukcji stalowych, zaostrza się konkurencja. Firmy inwestują, by sprostać rosnącym wymogom klientów. W ubiegłym i w tym roku inwestycje przeprowadziły m.in. Maxstal, Acerinox Polska, Izostal, Konsorcjum Stali, Tesko Steel.

Inwestować ostrożnie

Trudna sytuacja na rynku powoduje, że firmy rozwijają nowe strategie.

Jak zauważa Roman Czyżykowski, dyrektor handlowy ThyssenKrupp Energostal, klient oczekuje materiału przetworzonego. Firmy dystrybucyjne inwestują więc w centra serwisowe, zbrojarnie i zakłady przetwórcze. Jeszcze przed kilku laty urządzenia laserowe wykorzystywane do cięcia blach czy linie do obróbki powierzchniowej były nowością.

A teraz jest to już standard. Tylko w 2010 roku przybyło 25 linii do cięcia blach. Moce przerobowe wzrosły do 1 mln 100 tysięcy ton.

Z roku na rok rośnie liczba otwieranych zbrojarni. Zdolności produkcyjne firm zrzeszonych w PUDS dostarczających na rynek zbrojenia przekraczają ponad 1 mln ton.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP