PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Najtańsza i najbardziej efektywna to… energia zaoszczędzona

Autor: Dariusz Ciepiela
18-06-2007 00:00
Najtańsza i najbardziej efektywna to… energia zaoszczędzona
<b>Marek Kacprowicz</b>, prezes Aluminium Konin Impexmetal:
- Posiadamy dwie jednostki produkcyjne: elektrolizę i część przetwórczą, które zużywają energię elektryczną, ale aż 90 proc. odbieranej przez nas energii pochłania elektroliza. Wykorzystywaną u nas technologię elektrolizy mamy na tyle zoptymalizowaną, że obecnie już praktycznie nie istnieją możliwości oszczędności w zużyciu energii. Na początku lat 90. zmieniliśmy technologię i wykorzystywane surowce, czego efektem było zwiększenie efektywności produkcji. 
Produkcja aluminium należy do najbardziej energochłonnych przemysłów, udział energii w kosztach jest obecnie wyższy niż podstawowego surowca - tlenku glinu. Jeśli ceny energii elektrycznej w krajach Unii Europejskiej nadal będą w takim tempie wzrastały i przekroczą zdroworozsądkowe granice, to produkcja aluminium zostanie przeniesiona poza Europę.

Cena surowca, czyli aluminium metalicznego, jest wszędzie na świecie prawie taka sama, regulowana przez Londyńską Giełdę Metali. Istnieją jedynie niewielkie różnice wynikające z kosztów transportu. Jeśli ktoś ma dużo wyższe koszty wytwarzania niż w Australii, Ameryce Południowej i Północnej lub Azji, zmuszony zostanie do rezygnacji z produkcji.  <b>Harry Schur</b>, prezes zarządu RWE Stoen:
- Efektywności sprzyja konkurencja, która generuje odpowiednie bodźce i w sposób naturalny wymusza racjonalne zachowania.  Z naszych doświadczeń na rynkach europejskich wynika, że restrukturyzacja - a co za tym idzie optymalizacja kosztów - prowadzona jest przez prywatne firmy z dużą determinacją i stanowi ciągły proces poprawy funkcjonowania przedsiębiorstwa. Spółki zrestrukturyzowane są w stanie przedstawić klientom atrakcyjną ofertę i niezawodną usługę, jednocześnie realizując zaplanowane cele finansowe.

Aspekt efektywności działania firm energetycznych jest w przeddzień liberalizacji niezwykle istotny, aby na otwarciu rynku faktycznie skorzystali klienci. Do tego niezbędna jest konkurencja oraz stabilne i przejrzyste reguły funkcjonowania sektora, które będą premiowały dobre zarządzanie i działania ukierunkowane na klientów. Struktura zużycia różnych rodzajów energii i efektywność energetyczna w krajach UE Konsumpcja energii i emisja CO2, a wzrost gospodarczy na przykładzie Danii

Polska gospodarka wciąż jest bardziej energochłonna, niż w krajach "starej" Unii Europejskiej. Oznacza to, że istnieją spore rezerwy pozwalające w Polsce na duży wzrost gospodarczy przy niewielkim wzroście zużycia energii.

- Przyjmuje się, że wzrost Produktu Krajowego Brutto o 1 proc. pociąga za sobą wzrost zużycia energii elektrycznej o ok. 0,7-0,8 proc. Prognozy rozwoju gospodarczego wskazują długoterminowy wzrost PKB rzędu 5 proc. rocznie, czyli prognozowany średnioroczny wzrost zużycia energii elektrycznej może sięgać ok. 4 proc. - przekonuje Krzysztof Tchórzewski, wiceminister gospodarki odpowiedzialny m.in. za branżę elektroenergetyczną.
Na podobne wyliczenia powołuje się wielu przedstawicieli sektora elektroenergetycznego oraz firm doradczych twierdzących, że w związku z tak znaczącym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną, konieczna jest budowa dużej ilości nowych mocy wytwórczych. Być może jednak budowa części nowych mocy jest w Polsce niepotrzebna. Pośrednio wskazuje na to sam minister Tchórzewski.

- Polska gospodarka jest wciąż ponad dwa razy bardziej energochłonna niż innych krajów Unii Europejskiej, natomiast zużycie energii elektrycznej w polskich gospodarstwach domowych jest dwukrotnie niższe niż średnia unijna - ocenia Tchórzewski.
Oznacza to, że polska gospodarka ma jeszcze duże rezerwy oszczędnościowe i może się rozwijać bez znaczącego wzrostu zużycia energii.


Przykład duński


W połowie kwietnia 2007 r. w Ministerstwie Gospodarki odbył się Polsko-Duński Okrągły Stół, podczas którego przedstawiono duńskie osiągnięcia z zakresu energooszczędności.
- Od roku 1980 duński PKB wzrósł o 70 proc., przy jednoczesnym utrzymaniu tego samego poziomu zużycia energii - mówił Hans Jorgen Koch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Energii Danii.

Wraz z utrzymaniem zużycia energii, udało się w Danii zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 18 proc. Duński przykład pokazuje, że gospodarka może doskonale się rozwijać, a poziom życia społeczeństwa rosnąć bez wzrostu zużycia energii. Gdyby zbliżony efekt osiągnąć w Polsce, to okazałoby się, że nie trzeba by budować tysięcy megawatów nowych mocy wytwórczych. Polska taki etap już zresztą przeszła: pod koniec lat 90. gospodarka się rozwijała przy niemal zerowym wzroście zużycia energii elektrycznej. Od kilku lat zużycie energii znowu rośnie (według wstępnych danych, w roku 2006 wzrost krajowego zużycia energii elektrycznej wyniósł 3,5 proc.).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP