Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Największe firmy sprzedające wyroby stalowe

Autor: Renata Dudała
18-10-2000 00:00

Ranking Nowego Przemysłu

W 1999 roku polskie huty wyprodukowały 8,8 mln ton stali surowej, tj. o 11,2 % mniej niż w 1998 roku. Produkcja wyrobów walcowanych wyniosła 6,3 mln ton i również była niższa - o 12,9% - w porównaniu do poprzedniego roku. W strukturze wyrobów gotowych produkcja wyrobów płaskich stanowiła 38,03%, natomiast długich 61,975. W ubiegłym roku eksport ogółem wyniósł 3,06 mln ton i był mniejszy o 0,2 mln ton w porównaniu do 1998 roku. Ilościowo sprzedaż polskich wyrobów hutniczych do Unii Europejskiej i krajów CEFTA utrzymywała się na poziomie roku ubiegłego. Największymi partnerami handlowymi w grupie krajów UE pozostają Niemcy, natomiast wśród państw należących do CEFT-y dominują Czechy i Słowacja. Wśród pozostałych krajów świata największymi partnerami są Rosja i Ukraina.
O ile w latach poprzednich wielkość eksportu utrzymywała się na niezmienionym poziomie, o tyle tempo importu było bardzo wysokie. W 1999 roku import wyniósł 2,24 mln ton i był wyższy niż w 1998 roku o 14%. Liczbę tę należałoby uzupełnić o tzw. import ukryty występujący najczęściej pod nazwą konstrukcji stalowych, chociaż w większości są to podstawowe wyroby hutnicze. Ogółem, w handlu wyrobami stalowymi za 1999 rok, odnotowano ujemne saldo obrotów, którego wartość przekroczyła 330 tys. USD.
Spadek produkcji krajowej i eksportu przy jednoczesnym wzroście importu powoduje, że zapotrzebowanie gospodarki na wyroby stalowe pokrywane jest w coraz większym stopniu importem, którego udział w zużyciu jawnym sięga już 37%, podczas gdy w krajach zachodnich nie przekracza 13%.
Przez najbliższe lata Polska skazana będzie na import. Niedostosowanie asortymentowe do potrzeb rynku, niewystarczający udział w produkcji stali wysokostopowych - to główne przyczyny decydujące o tym, że przegrywamy na rynku z unijnymi producentami. Tak duży import wynika przede wszystkim z niedokończenia restrukturyzacji i modernizacji części przetwórczej polskiego hutnictwa. Chociaż restrukturyzacja sektora trwa od ponad ośmiu lat, niewiele zmienił się asortyment produkowanych wyrobów. Huty nie mogą produkować wysoko przetworzonych wyrobów, ponieważ nie dysponują odpowiednimi technologiami. Nadal dominującym produktem są wyroby długie, przy stosunkowo niewielkim udziale produktów płaskich, a rentowność i zysk przynosi jedynie sprzedaż tych ostatnich.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP