Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Największe projekty IT 2005/06

Autor: Adam Brzozowski
05-09-2006 00:00
Największe projekty IT 2005/06

Prezentujemy największe i najbardziej innowacyjne wdrożenia systemów IT z ostatnich kilkunastu miesięcy. Nie ma wśród nich szczególnie spektakularnych projektów, zwłaszcza rozpoczynanych w roku 2006, ponieważ karuzela kadrowa wstrzymała inwestycje w państwowych spółkach. W informatykę inwestują głównie prywatne firmy przemysłowe.

Mimo że poziom krajowej produkcji przemysłowej napawa optymizmem, poprawa koniunktury w biznesie nie wpływa na wzrost wydatków firm na informatykę. Polski rynek IT rośnie od kilku lat w tym samym tempie, o 13-14 proc. Jest to rynek stabilny, jednak nie rozwija się tak szybko, jak można się było spodziewać.
W sektorze przemysłowym inwestują w informatykę przeważnie firmy prywatne. Państwowe inwestowały jedynie do połowy roku 2005. Później nie zapadło wiele decyzji inwestycyjnych, ze względu na wybory parlamentarne i roszady na stanowiskach kierowniczych. Taki wniosek można było wysnuć m.in. po analizie projektów biorących udział w rankingu wdrożeń systemów IT "Najciekawsze z najlepszych", zorganizowanego przez redakcję "Nowego Przemysłu".

W roku 2005 do konkursu zgłoszono mniej projektów niż w latach ubiegłych. Niektóre firmy informatyczne po raz pierwszy nie nadesłały swoich zgłoszeń, ponieważ nie mogły się poszczycić kontraktami w sektorze przemysłowym.

Redakcja "NP" uhonorowała pięciu zwycięzców rankingu "Najciekawszych z najlepszych", którzy wykonują lub zakończyli wdrożenia aplikacji zwiększających konkurencyjność. Wyróżniliśmy trzy firmy z sektora energetycznego (Koncern Energetyczny Energa, Vattenfall Distribution Poland, Grupa Energetyczna Enea) dlatego, że ich projekty dają przykład właściwego przygotowywania się do liberalizacji rynku. Pozostałymi laureatami zostały firmy: Aluminium Konin-Impexmetal - za wdrożenie nowatorskiego narzędzia do zarządzania produkcją i KGHM Polska Miedź za wzorcowe i udane wdrożenie Systemu Zarządzania Kapitałem Społecznym w oparciu o mySAP HR.

Ponieważ karuzela stanowisk nie zatrzymała się w tym roku, można się spodziewać, że nie przyniesie on wielu inwestycji w państwowych przedsiębiorstwach. Wstrzymano między innymi wybór systemu zarządzania produkcją dla KGHM.

Przełom lat 2005/06, to okres kontynuowania znaczących wdrożeń systemów IT w sektorach prywatnych, m.in. w hutnictwie. Sytuacja ta nie dziwi, zwłaszcza, że konkurencyjność w branży uzyskuje się przez racjonalizowanie procesów produkcyjnych. I tak w Hucie Warszawa (należącej do koncernu Arcelor) zainstalowano system mySAP ERP. Narzędzia SAP wybrał też Mittal Steel Poland, który wdrożył je w swoich hutach w rekordowym tempie - 6 miesięcy. Innym, dużym wdrożeniem roku 2006 w branży metali jest instalacja aplikacji IFS w grupie Złomrex.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP