Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nam nie jest wszystko jedno

Autor: Marcelina Gołębiewska
18-05-2001 00:00

25 marca 2001 r., w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, ponad 165 osób - przedstawicieli świata polityki, biznesu, nauki i kultury, podpisało akt powołania "Przymierza dla Przyszłości". O idei "Przymierza" mówili jego trzej szefowie: Marek Goliszewski, Bronisław Geremek i Maciej Jankowski.

Przypomnijmy, Rada Partnerstwa "Przymierza" została utworzona przez Forum Dialogu i UW. 5 lutego br., jak podkreślił Marek Goliszewski Prezes BCC, Forum Dialogu skierowało do UW, Platformy Obywatelskiej i SKL apel. Podkreślono w nim m.in. destrukcyjny, zdaniem autorów, charakter podziałów polskiej centro-prawicy, a także zaproponowano współdziałanie bliskich programowo partii w ramach Rady. Apel Forum Dialogu poparła Unia Wolności.
- Dlaczego się tutaj zebraliśmy? Bo nie jest nam wszystko jedno - oto długo oklaskiwane słowa Bronisława Geremka i zarazem swojego rodzaju motto marcowej uroczystości. - Nie jest nam wszystko jedno, czy Polska wejdzie w XXI w., jako kraj nowoczesny. Czy uwolnimy przedsiębiorczość i energię ludzi. Czy polska nauka - teraz, niechciane dziecko przemian - zostanie naturalnym zapleczem gospodarki. Czy rolnictwo wykorzysta fundusze pomocowe UE. Czy zbudujemy relacje ze światem, czy pozostaniemy w izolacji?
I rzeczywiście, Rada "Przymierza" krytycznie oceniła i zadeklarowała gotowość zreformowania każdego niemal fragmentu funkcjonowania państwa: od gospodarki do ekologii, od obronności i bezpieczeństwa do kultury, nauki i edukacji. Od finansów, do technologicznej integracji z UE. Rada uznała dorobek okresu przemian gospodarczych: unowocześnienie firm i utworzenie wielu nowych, zapełnienie sklepowych półek, podwyższenie poziomu życia obywateli. "Rada Partnerstwa" podkreśliła, że w XXI wieku Polska jest krajem demokratycznym i suwerennym. Bezpieczeństwo gwarantuje jej NATO. Jednak w exposé "Przymierza dla Przyszłości" czytamy, m.in.: "Nie wszyscy Polacy mają poczucie uczestnictwa w polskich przemianach. Dziś główne zagrożenia to: duże bezrobocie, spadek tempa wzrostu gospodarczego i rentowności firm, niespójne prawo, poczucie zagrożenia osobistego, korupcja, biurokracja, niewydolność systemów zabezpieczenia społecznego, nieskuteczność wymiaru sprawiedliwości." Rada "Przymierza" odnotowała obniżenie poczucia solidarnej wspólnoty obywateli Rzeczypospolitej. Stwierdziła ponadto, iż "doraźny partykularyzm poszczególnych grup interesów i demagogia polityczna utrudniają kontynuację odpowiedzialnych, długofalowych działań." I tak 25 marca 2001 "Przymierze dla Przyszłości" zdiagnozowało stan państwa. Zapewniło, że wie co zmienić i - jak tego dokonać. Organizacja nie przedstawiła natomiast konkretnego programu. Trudno bowiem za program uznać stwierdzenia o konieczności zmian w Kodeksie Pracy, czy zainicjowania ogólnonarodowego dialogu o likwidacji bezrobocia. Przedstawiciele "Przymierza" nie ukrywali, że programu jeszcze nie ma. W marcu przedstawili raczej "kierunki lobbingu". Bardzo charakterystyczna dla "Przymierza" jest np. próba zbliżenia stanowisk pracodawców i pracowników. Zdaniem Macieja Jankowskiego, w obecnej sytuacji - kiedy "państwo produkuje bezrobotnych i bezdomnych" - Polsce potrzeba partnerskiego porozumienia pracowników i pracodawców, biznesu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP