PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nasz własny mix

Autor: Ireneusz Chojnacki
24-02-2012 00:00
Nasz własny mix

Nie ma podstaw do tego, aby któryś z krajów UE oprotestował politykę energetyczną innego kraju - mówi Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, w rozmowie z Ireneuszem Chojnackim.

- PGE, wbrew planom, nie rozpoczęła w 2011 roku przetargu na dostawę reaktorów. Czy zatem, gdy będzie pani składała wniosek o przyjęcie przez rząd Programu rozwoju polskiej energetyki jądrowej, data uruchomienia pierwszej elektrowni atomowej w 2020 roku zostanie utrzymana?
- 2020 rok jako data uruchomienia pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce została wskazana przez rząd nieprzypadkowo, bo to rok, w którym elektroenergetyka nie będzie już dostawała żadnych darmowych uprawnień do emisji CO2.
"Zeroemisyjność" produkcji energii w elektrowniach jądrowych jest, oprócz niskich kosztów paliwa, jednym z najistotniejszych elementów atrakcyjności ekonomicznej tej technologii.
Niemniej jednak od początku mieliśmy świadomość, że dynamika zmian gospodarczo-politycznego otoczenia krajowego i międzynarodowego może wymusić konieczność zweryfikowania harmonogramu rozwoju polskiej energetyki jądrowej, w tym daty uruchomienia pierwszej elektrowni jądrowej.
Istotną cezurą czasową weryfikacji harmonogramu będzie otrzymanie przez inwestora ofert od dostawców reaktorów. Z tych ofert będzie dopiero ostatecznie wynikało, jakie są realne możliwości uruchomienia pierwszej elektrowni jądrowej w określonym terminie.
Tak więc ten ewentualny nowy termin będzie urealnieniem harmonogramu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, a nie przyzwoleniem na spowolnienie tempa prac przygotowawczych.

- W Polsce długo i trudno prowadzi się inwestycje sieciowe. Przewiduje pani specjalne regulacje w tym zakresie dla energetyki jądrowej?

- W związku z programem rozwoju polskiej energetyki jądrowej nie przewiduję już potrzeby tworzenia nowych specjalnych ustaw. Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących zakłada bowiem ułatwienia w procesie inwestycyjnym, również co do budowy i rozbudowy sieci przesyłowych koniecznych do wyprowadzenia mocy z elektrowni jądrowej. Uważam jednak, że powinny być przyspieszone prace także nad ustawą o korytarzach przesyłowych, która ma między innymi usprawnić inwestycje sieciowe w elek troenergetyce. W Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad tym, by jak najszybciej skierować projekt tej ustawy do uzgodnień międzyresortowych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP