PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nasze szerokie pasmo

Autor: Jarosław Maślanek
01-11-2012 00:00

Wyznacznikiem rozwoju cywilizacyjnego stał się szerokopasmowy dostęp do internetu. Polska stara się nie odstawać od europejskiego e-peletonu, ale coraz częściej robimy dobrą minę do złej gry.

Rynek telekomunikacyjny to nie tylko szerokopasmowy dostęp do internetu, choć to ten wskaźnik stał się bez mała probierzem poziomu cywilizacyjnego.
Raport UKE za 2011 r. wskazuje na inne korzystne zmiany, które powinni odczuć konsumenci, głównie dzięki rosnącej konkurencji. Użytkownicy mają większą możliwość wyboru ofert dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych, odnotowano obniżki cen dotyczące telefonii komórkowej (o 11 proc. spadła średnia cena transmisji danych oraz o 3 proc. połączenia głosowego).

Dostawcy usług stawiają na walkę o klienta nie tylko przy pomocy cen, ale tzw. czynników pozakosztowych, co w przypadku dostępu do internetu oznacza np. prędkość łącza.

Z raportu wynika, że wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego w roku 2011, mierzona przychodami z tytułu prowadzenia działalności telekomunikacyjnej, wyniosła ok. 43 mld zł netto, czyli o 1,1 proc. więcej niż w 2010 r. Przychody detaliczne operatorów trzech głównych segmentów - usług dostępu do internetu, telefonii komórkowej oraz stacjonarnej - wyniosły łącznie 28,3 mld zł. Ponad 17,2 proc mieszkańców Polski posiadało w 2011 r. stacjonarny, a blisko 8,7 proc mobilny dostęp do internetu.

W efekcie penetracja ogółem usługami szerokopasmowymi osiągnęła poziom 25,9 proc., co w przeliczeniu na gospodarstwa domowe dało 74 proc. Najpopularniejszą technologią były modemy 2G/3G, korzystało z nich łącznie ponad 3,3 mln osób. Wzrosło również zainteresowanie dostępem bezprzewodowym WLAN oraz ofertą operatorów TVK. Stanowiły one alternatywę dla łączy xDSL , atrakcyjniejszą dla konsumentów pod względem ceny oraz prędkości połączenia.

Według stanu na 31 grudnia 2011 r., w Polsce aktywnych było ponad 50,1 mln kart SI M, co przełożyło się na penetrację usługą na poziomie 131,6 proc. Jeżeli chodzi o telefonię stacjonarną, rok 2011 r. przyniósł kolejny spadek liczby abonentów - o 9,6 proc. oraz osiąganych przez operatorów przychodów - o 12,8 proc. Agenda prawdę powie

Europejska Agenda Cyfrowa, w której realizację wpompowano już miliardy euro, stanowi jeden z filarów strategii wyznaczającej kierunek, w którym ma zmierzać wspólnota w ciągu najbliższych lat. Według niej, rozwój ma być oparty o sieci szerokopasmowe - do 2020 roku wszyscy Europejczycy powinni mieć dostęp do internetu o przepustowości minimum 30 Mb/s, a przynajmniej połowa europejskich gospodarstw domowych do łączy o minimalnej przepustowości 100 Mb/s.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP