PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nauka i przemysł muszą współpracować

Autor: Jerzy Dudała
25-10-2004 00:00 |  aktualizacja: 08-10-2007 12:04
Nauka i przemysł muszą współpracować
Prof. Jan Pilarczyk, dyrektor Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach.

"Ożywienie, jakie ma miejsce w gospodarce, znajduje swoje odzwierciedlenie również w branży spawalniczej. Potwierdzeniem tego ożywienia jest m.in. wzrost sprzedaży urządzeń i materiałów spawalniczych..." - rozmowa z prof. JANEM PILARCZYKIEM, dyrektorem Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach

Jaki był dla branży spawalniczej rok 2003 i pierwsze półrocze 2004 roku?
– Ożywienie, jakie ma miejsce w gospodarce, znajduje swoje odzwierciedlenie również w branży spawalniczej. Potwierdzeniem tego ożywienia jest m.in. wzrost sprzedaży urządzeń i materiałów spawalniczych. Przykładowo w roku 2003 wartość zakupionych przez krajowe firmy urządzeń spawalniczych wzrosła, w porównaniu do roku 2001, o ponad 80 proc. Wzrasta również popyt na materiały spawalnicze. Jeśli dodamy do tego duże zainteresowanie zdobywaniem kwalifikacji europejskich oraz systemami zarządzania jakością, to widzimy, że można mówić o poprawie koniunktury na rynku spawalniczym oraz o poprawie kondycji finansowej firm. Pierwsze półrocze 2004 r. potwierdza pozytywne tendencje w branży spawalniczej.

Czy, a jeśli tak, to w których obszarach zmieniła się branża spawalnicza po wejściu Polski do Unii Europejskiej?

- Myślę, że to jeszcze zbyt krótki okres, aby mówić o zasadniczych zmianach. W jakimś stopniu ożywienie na rynku spawalniczym ma związek z akcesją Polski do Unii. Koszty pracy są u nas niższe niż w krajach zachodnich, a zatem wiele zagranicznych firm lokuje swoje zamówienia na konstrukcje i usługi spawalnicze w Polsce. To z kolei uruchamia popyt na materiały i urządzenia niezbędne do ich realizacji.
Pewne symptomy zmian związane są – i będą też w najbliższej przyszłości – z wykorzystaniem funduszy w ramach Phare oraz funduszy strukturalnych. Część inwestycji firmy spawalnicze już sfinansowały przy pomocy funduszu Phare. Dostęp do funduszy strukturalnych ma się odbywać za pomocą programów, które - realizując cele gospodarki polskiej – są równocześnie zgodne z celami gospodarki europejskiej. Integracyjna szansa zależeć będzie jednak od zdolności branży spawalniczej do wykorzystania tych funduszy, co – z uwagi na skomplikowane procedury i liczne uwarunkowania – nie będzie wcale sprawą łatwe. Jako przedstawiciel środowiska naukowego mam nadzieję, że pomimo skomplikowanych procedur, fundusze strukturalne ułatwią rozwijanie konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy i przedsiębiorczości. W oparciu o dotychczasowe doświadczenia we współpracy z europejskimi ośrodkami i organizacjami spawalniczymi, mogę potwierdzić, że dostosowanie programów kształcenia specjalistów w dziedzinie spawalnictwa do wymogów wspólnego rynku, czy też współpraca z europejskimi jednostkami badawczymi przynosi wiele korzyści.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Prof. Jan Pilarczyk, dyrektor Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP