Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Naukowcy powinni zarabiać!

Autor: Adam Brzozowski
06-05-2008 00:00 |  aktualizacja: 09-05-2008 08:53
Naukowcy powinni zarabiać!
- W przemyśle wysokiej techniki nie ma transferu technologii. Jest transfer ludzi - uważa prof. Ryszard Pregiel.

W lutym 2008 roku rozpoczęła działalność Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii. Organizacja chce namawiać profesorów do zakładania firm, które mogą generować miliardowe obroty.

Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii (PIGZT) to organizacja nietypowa - założyły ją technologiczne instytuty Polskiej Akademii Nauk, trzy największe polskie politechniki (Warszawska, Śląska i Wrocławska), Uniwersytet Warszawski i Warmińsko-Mazurski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Wojskowa Akademia Techniczna. W skład nowej Izby Gospodarczej weszły też czołowe polskie banki (Bank Pekao SA i BRE Bank SA), Krajowy Fundusz Kapitałowy i 94 elitarne pod względem technologicznym przedsiębiorstwa wysokiej techniki.
Podczas spotkania inauguracyjnego założyciele Izby określili jej zadania statutowe. Za główny cel działalności przyjęto przyspieszenie rozwoju przedsiębiorczości opartej na wiedzy i tworzenie przyjaznego otoczenia prawno-fi nansowego dla sektora nowoczesnych technologii. "Nowy Przemysł" zapytał profesora Ryszarda Pregiela, prezesa PIGZT, o konkrety.

Polskie przedsiębiorstwa nie są w stanie osiągnąć przewag konkurencyjnych w Europie i na świecie w każdej dziedzinie. Zdaniem Pregiela, do marzeń trzeba odłożyć pogląd, że nasz kraj będzie potęgą tam, gdzie osiadły światowe koncerny.

- Nie będziemy potęgą w produkcji komputerów czy układów półprzewodnikowych, nie będziemy decydować o rozwiązaniach technologicznych telefonii komórkowej czy lotnictwa międzykontynentalnego - uważa prezes Izby. - O tym trzeba zapomnieć. Miejsce poszczególnych krajów w gospodarce światowej wyznacza nie tylko ich potencjał intelektualny. Dzisiaj w rozgrywkach technologicznych decydują ogromne kapitały. Gdzie rynki liczone są w miliardach dolarów, tam dla naszych przedsiębiorstw wysokiej techniki już nie ma miejsca.

Dość pisarzy naukowych

Polski przemysł zaawansowanych technologii nie dysponuje kapitałami finansowymi na miarę globalną, jednak może znacznie efektywniej wykorzystywać nasz kapitał intelektualny. W uczelniach na stanowiskach profesorów pracuje ponad 20 tys. osób. Wśród nich kierunki techniczne reprezentuje 14,5 tys. osób. Niestety, bardzo często kariera naukowca w Polsce staje się celem samym w sobie, a profesorowie techniki zmieniają się w pisarzy naukowych. Zaledwie 4 procent samodzielnych pracowników naukowych politechnik kieruje lub współkieruje przedsiębiorstwami przemysłowymi.
- W przemyśle wysokiej techniki nie ma transferu technologii. Jest transfer ludzi - uważa prof. Ryszard Pregiel.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP