Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nie bójmy się reform

Autor: Jacek Ziarno
06-09-2013 15:46 |  aktualizacja: 06-09-2013 09:13
Nie bójmy się reform

- Musimy się przygotować do konkurowania o zasoby pracy z innych rynków, w szczególności z ościennych krajów wschodnich - mówi Jacek Męcina, wiceminister pracy i spraw socjalnych, w rozmowie z Jackiem Ziarno.

- Zgodnie z unijną koncepcją, wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-64 lata powinien wynosić 75 proc. W tym celu trzeba m.in. utrzymać stopę bezrobocia poniżej 5 proc., zbliżać poziom zatrudnienia kobiet do mężczyzn, podnieść udział dorosłych w kształceniu ustawicznym do 20 proc. i osiągnąć wysoką elastyczność rynku pracy. Bardzo ambitnie ... Jakie są szanse na realizację tych zamierzeń w Polsce? W jakim miejscu jesteśmy?
JM Szacuję, że niewykorzystane zasoby pracy na naszym rynku (nie wspominając o tych, którzy wyjechali za granicę) pozwalają na wzrost zatrudnienia o ok. 10 proc. A co do celów unijnych: trochę się nam udało już zrobić. Myślę o trudnych, lecz niezbędnych reformach - emeryturach pomostowych, podwyższeniu wieku emerytalnego, elastycznym czasie pracy. Słowem: ograniczamy możliwości przechodzenia na wcześniejsze świadczenia i wydłużamy wiek aktywności zawodowej.

W końcówce przygotowań znajduje się projekt zmian w ustawie o promocji zatrudnienia, który mocno wzmacnia ten kierunek zmian i ma zapewnić instrumenty wspierania zatrudnienia oraz podnoszenia konkurencyjności pracowników, zwłaszcza starszych.

- Korzystamy z cudzych wzorców?

JM Co się okazało kluczem do najprostszego wzrostu wskaźników zatrudnienia w krajach "starej" unijnej Piętnastki? Wykorzystanie potencjału kobiet, deklarujących powrót na rynek pracy. Podobnie jest w przypadku grupy osób 50+. Tu jednym z warunków powodzenia jest zachęta finansowa dla pracodawców, ale też włączenie kształcenia ustawicznego.

Dziś o aktywności osób powyżej pięćdziesiątki decyduje human capital: jeżeli jesteś przygotowany, by być konkurencyjnym na rynku pracy, to twoja postawa jest zupełnie inna.

Szykujemy "mocne uderzenie".

Od 1 stycznia 2014 r. będziemy mieć nowe instrumenty skierowane do kobiet powracających do pracy po urodzeniu dziecka, w tym grant na telepracę, umożliwiającą łączenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi, i tzw. ulgę aktywizacyjną (pracodawca zatrudniający na pełny etat czy na jego połowę otrzyma dofinansowanie na tę osobę). Ważny jest też Krajowy Fundusz Szkoleniowy: duże i średnie firmy dostają zwrot do 80 proc. kosztów szkolenia, zaś mikroi małe - 100 proc. To zachęta do inwestycji w kapitał ludzki pracowników 45+ i warunek utrzymania ich na rynku pracy.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP