Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nie inwestujemy kosztem Polski

Autor: Rozmawiała: Renata Dudała
08-01-2006 00:00
Nie inwestujemy kosztem Polski
<strong>Vijay Kumar Bhatnagar</strong> - prezes Mittal Steel Poland

Rozmowa z Vijay Kumarem Bhatnagarem, prezesem Mittal Steel Poland oraz Augustinem Kochuparampilem, dyrektorem finansowym.

– Związek Przemysłowy Donbasu chciałby unieważnienia prywatyzacji polskich hut, które nabył Mittal Steel. Czy, Pana zdaniem, jest to realny scenariusz?
Vijay Kumar Bhatnagar: – Zdecydowanie nie.

– W ostatnim czasie pojawiają się zarzuty, nie tylko ze strony Donbasu i związków zawodowych, ale również ze strony PiS, że cena za PHS była zbyt niska. Spotkałam się z wypowiedzią, że PiS będzie starał się dowieść, że przy sprzedaży doszło do korupcji. Byłby to argument za unieważnieniem prywatyzacji. Co na to Mittal Steel?

V.K.B.: – Złożono ofertę w otwartym i sprawiedliwym przetargu. Zaproponowano cenę i warunki, które zaakceptował rząd polski. Tym samym transakcja została zawarta.

– Mittal spóźnia się z inwestycjami w Polsce, a jednocześnie inwestuje w Azji. Czy inwestycje te wpłyną na konkurencyjność i lokalne interesy spółki?

V.K.B.: – Pytanie składa się z dwóch części: inwestycje w Polsce i poza Polską. Co do pierwszej kategorii, została ona ujęta w umowie prywatyzacyjnej. Niemniej jednak, gdy bliżej przyjrzeliśmy się planom inwestycyjnym oraz gdy przeanalizowaliśmy zapotrzebowanie rynkowe, doszliśmy do wniosku, że należy wprowadzić zmiany. W umowie prywatyzacyjnej mowa jest o budowie instalacji ciągłego odlewania stali (w Dąbrowie Górniczej) o zdolnościach produkcyjnych 1,5 mln ton. Zdecydowaliśmy się podwoić zdolności produkcyjne tej maszyny (do poziomu 3 mln ton), zwiększając tym samym koszt inwestycji o 60 mln zł. Podobnie w przypadku Krakowa, umowa zakładała modernizację istniejącej Walcowni Gorącej. Gdy dokładnie przeanalizowaliśmy stan techniczny walcowni, doszliśmy do wniosku, że modernizacja starych urządzeń, pochodzących z połowy lat 50., nie jest właściwym rozwiązaniem. Postanowiliśmy zatem zbudować całkowicie nową walcownię, wnoszącą najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Warto wspomnieć, że na świecie są tylko trzy takie walcownie. Zmiana ta zwiększyła nasze zobowiązanie finansowe o 360 mln zł. Naturalnie, należy pamiętać, że wszelkie zmiany w biznesplanie musiały być najpierw zaakceptowane przez polski rząd oraz Komisję Europejską. Proces ten zajął prawie 5 miesięcy i w drugiej połowie lipca tego roku otrzymaliśmy akceptację. Pozostałe inwestycje (w oddziale w Sosnowcu i w Świętochłowicach) nie podlegały zmianom i zgodnie z planem zostaną zrealizowane w trzecim i czwartym kwartale 2006 r.
<strong>Vijay Kumar Bhatnagar</strong> - prezes Mittal Steel Poland  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP