Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niech już skończy się stalowa zapaść!

Autor: Renata Dudała
06-02-2009 00:00 |  aktualizacja: 13-02-2009 10:11
Niech już skończy się stalowa zapaść!
- Realizacja inwestycji infrastrukturalnych spowoduje większe zużycie stali - twierdzi Wojciech Szulc, kierownik Zakładu Analiz Techniczno-Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza. - Poprzez Centrostal koncern będzie prowadził ekspansję w Czechach, na Słowacji i w Bułgarii - zapowiada Mieczysław Zamelski, prezes zarządu GCB Centrostalu Bydgoszcz SA. Inwestycje w sektorze budowlanym nadal są realizowane, choćby ze względu na łagodną zimę. To powoduje, że na przykład Celsa Huta Ostrowiec jak dotąd nie odczuwa skutków kryzysu.

Spadki produkcji i mniejsza konsumpcja - sytuacja na rynku stali nie jest korzystna, a niektóre firmy ostro hamują, by nie popaść w kłopoty. Jednak długoterminowe prognozy dla sektora są optymistyczne. Poprawa powinna nastąpić już w drugim kwartale tego roku.

Na ubiegły rok trzeba spojrzeć dwojako - mówi Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - W okresie długoterminowym, tj. w skali całego 2008 roku, krajowa produkcja stali będzie mniejsza o 7-8 procent w porównaniu z 2007 rokiem. W całej UE produkcja stali spadła o 4 procent, a na świecie o 1 procent. Jednak w układzie krótkoterminowym - porównując czwarty kwartał 2008 i 2007 roku - spadki są zdecydowanie większe. W Polsce produkcja spadła o 34 procent, w UE o 18,5 procenta, natomiast na świecie o 17,5 procenta. W Chinach w skali całego roku produkcja wzrosła o 0,7 procenta, ale porównując czwarty kwartał 2008 i 2007 roku, spadek sięgnie 15 procent.
Mniejsza produkcja jest konsekwencją spadku konsumpcji stali. W skali świata najprawdopodobniej będzie to spadek rzędu czterech procent w stosunku do 2007 roku. Spadki w Polsce mogą wynieść maksymalnie 6-7 proc., w Chinach mogą być podobne lub wyższe. W drugim kwartale roku należy się jednak spodziewać ożywienia na rynku. Popyt na stal wzrośnie dzięki realizowanym przedsięwzięciom infrastrukturalnym, nie tylko związanym z Euro 2012, ale również inwestycjom w energetyce i na kolei. Ważna jest przy tym wspólna inicjatywa rządu RP i Narodowego Banku Polskiego w postaci pakietu proinwestycyjnego. Chodzi o kwotę 91,3 mld zł przeznaczoną głownie na poręczenia i gwarancje kredytowe oraz wydatki kwalifikowane na inwestycje współfinansowane ze Śródków Unii Europejskiej.


Inwestycje na ratunek


- Najważniejsze jest jednak to, że mimo gorszej sytuacji na rynku na razie inwestorzy nie zamierzają się wycofywać z planowanych inwestycji - podkreśla Talarek. - Myślę tu zarówno o inwestycjach w sektorze hutniczym, jak również przedsięwzięciach realizowanych w budownictwie, energetyce czy branży transportowej. A zatem należy przypuszczać, że w drugiej połowie roku zwiększy się zapotrzebowanie na stal.

Jak podkreśla Wojciech Szulc, kierownik Zakładu Analiz Techniczno-Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza, nasz kraj ma do wykorzystania mocne atuty mogące złagodzić skutki kryzysu. Po pierwsze mamy do dyspozycji i tym samym do zagospodarowania znaczne fundusze unijne. Po drugie jesteśmy organizatorami Euro 2012. Trzeba będzie zrealizować wiele inwestycji infrastrukturalnych. To z kolei spowoduje większe zużycie stali. A zatem perspektywy dla sektora hutniczego nie są najgorsze, mimo obecnego załamania rynku.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP