PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niech powstaną konsorcja

Autor: (mg)
19-04-2005 00:00

W marcu Nafta Polska podtrzymała stanowisko, że zakłady azotowe w Tarnowie i Kędzierzynie, a także zakłady chemiczne Sarzyna i Zachem uda się sprzedać inwestorom w całości, a prywatyzacja ciężkiej chemii zostanie zakończona do jesieni.

Przez ostatni rok Nafta Polska pod kierownictwem Krzysztofa Żyndula odeszła od pomysłu produktowej konsolidacji w sektorze Wielkiej Syntezy Chemicznej (WSCh). Teraz prywatyzująca chemię spółka liczy, że to inwestorzy stworzą konsorcja, gotowe kupić cztery zakłady - ZA Tarnów i Kędzierzyn, Sarzynę i Zachem - w całości.
Wiceprezes Ryszard Gburek mówił w pierwszej dekadzie marca, że Nafta Polska postawiła na najprostszą metodę - indywidualną prywatyzację spółek, za które odpowiada. W listopadzie ubiegłego roku minister skarbu Jacek Socha określił wydatek na produktową konsolidację WSCh (szacowany na 680 mln zł) jako niepotrzebny. Według prezesa Gburka, Nafta Polska nie mogłaby też mieć pewności, że kierunki konsolidacji odpowiadałyby oczekiwaniom inwestorów ("Nikt nie zakazuje dokonywania działań restrukturyzacyjnych już po prywatyzacji").

Z wypowiedzi przedstawicieli firm potencjalnie zainteresowanych zakupem aktywów sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej wynika jednak, że nabywcom chodzi przede wszystkim o możliwość inwestowania w wybrane działalności firm chemicznych, a nie w całe zakłady.

Do końca marca sytuację wokół planowanej prywatyzacji czterech firm chemicznych dodatkowo komplikował brak zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na "koncentrację" - czyli wniesienie do Nafty Polskiej akcji ZAK, ZAT, Zachemu i Sarzyny.

Zgoda UOKiK w przypadku wniesienia akcji państwowych spółek chemicznych do Nafty, będącej prywatyzacyjnym "przedłużeniem" Skarbu Państwa, ma charakter formalny. Zarazem jednak jest warunkiem rozpoczęcia przez Naftę prywatyzacji. Rada Ministrów zgodziła się na wniesienie akcji firm chemicznych do Nafty Polskiej i na ich prywatyzację w trybie zaproszenia do rokowań na początku listopada ubiegłego roku: Nafta Polska powinna objąć po 80 proc. akcji ZA Kędzierzyn, ZA Tarnów i Zachem, a także 69 proc. akcji spółki Organika-Sarzyna.

Nafta Polska przeprowadziła natomiast przedprywatyzacyjne analizy czterech przeznaczonych do prywatyzacji zakładów. W pierwszych dniach marca zapowiadano, że analizy zakończą się do końca tego miesiąca. Do tego czasu Nafta Polska miała też opracować memoranda informacyjne dla Kędzierzyna, Tarnowa, Zachemu i Sarzyny. Przedprywatyzacyjne analizy poza samą Naftą Polską (analizy rynkowe i techniczne) wykonywali zatrudnieni przez Naftę doradcy spółek: kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, firma Ekologus i odpowiadajaca za wycenę spółek Grupa Konsultingowa Jagiełło, Wrębiak i Wspólnicy (prezes Gburek: "Zatrudniając doradców podjęliśmy ryzyko, bo jak wiadomo akcje spółek chemicznych pozostają w 100 proc. w Skarbie Państwa").SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP