Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niedźwiedź w Afryce

Autor: Nowy Przemysł (Piotr Myszor)
22-03-2016 08:41 |  aktualizacja: 22-03-2016 08:43
Niedźwiedź w Afryce

Ursus był jedną z firm, które nie wytrzymały zmiany systemu ekonomicznego w Polsce. Resztki państwowego molocha odkupiła rodzina Zarajczyków. Dziś firma rośnie i przeciera biznesowe szlaki w Afryce. Jak do tego doszło?

Chcemy w ciągu 10 lat odłożyć motyki do muzeum i zastąpić je innymi technologiami. Glebogryzarki ofiarowane przez Ursus 54 członkom Unii Afrykańskiej są początkiem kampanii, która ma do tego doprowadzić - napisała Nkosazana Dlamini-Zuma, przewodnicząca Unii Afrykańskiej, w liście do Karola Zarajczyka, prezesa Ursusa, dziękując mu za sprzęt przekazany podczas czerwcowego szczytu Unii Afrykańskiej w Johannesburgu. Ursus gna już w tej kampanii pełną parą.
Miesiąc wcześniej, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Dlamini-Zuma mówiła, że modernizacja uprawy ziemi to jeden z głównych celów państw kontynentu.

- Priorytetem jest zlikwidowanie głodu w ciągu 10-15 lat przez skoncentrowanie się na rolnictwie i poszukiwaniu sposobów jego modernizacji, wprowadzenie nowych technologii i rezygnację z wykorzystywania archaicznych narzędzi, wprowadzenie systemów nawadniających, kontroli odpowiedniego wykształcenia nasion, stworzenie systemu składowania i dystrybucji, ale także wprowadzenia na wyższy poziom przetwórstwa i przemysłu rolno-spożywczego - wskazywała wówczas Dlamini-Zuma w wywiadzie dla portalu wnp.pl podkreślała, jak ważna jest modernizacja rolnictwa i odejście od wykorzystywania archaicznych soch, ciągniętych przez woły. Kiedy to mówiła, Ursus otwierał pierwszą swoją montownię w Afryce.

Nie tylko traktor

Autorzy raportu African Economic Outlook 2015 wskazywali na rosnące PKB kontynentu. W roku 2013 - 3,5 proc., rok później 3,9 proc., a w roku 2015 już 4,5 proc. Na ten rok przewidziano pięcioprocentowy wzrost. Afryka to jednak bardzo zróżnicowany kontynent. W Etiopii wzrost gospodarczy w latach 2013 i 2014 oscylował wokół 10 proc. Na rok 2015 przewidywano 8,5 proc., a na rok 2016 już 8,7 proc. W Tanzanii ten sam wskaźnik wahał się wówczas między 7,4 i 7,2 proc.

Ursus wcześnie spostrzegł dynamikę afrykańskiej gospodarki, modernizacyjny trend w rolnictwie i potencjał dla firmy produkującej maszyny rolnicze.

- W latach 2011-12 doszliśmy do wniosku, że państwa afrykańskie to przestrzeń, w której możemy wykorzystać nasze doświadczenie w mechanizacji rolnictwa - mówi Zarajczyk. - Dzięki temu będziemy mieli możliwość unowocześnienia rolnictwa w tym regionie, co z kolei przełoży się na zwiększenie produkcji żywności oraz pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy.

Wejście na afrykański rynek nie było łatwe. Według Zarajczyka wymagało dwóch lat rozmów z wieloma potencjalnymi partnerami prywatnymi i publicznymi w różnych krajach Afryki.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP