Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niezastąpione odlewy

Autor: Renata Dudała
22-05-2008 00:00 |  aktualizacja: 03-06-2008 12:58
Niezastąpione odlewy
– Odlewnictwo żelaza zmierza w kierunku produkcji wysokiej jakości wyrobów i stosowania nowoczesnych technologii – zauważa Edward Aponiuk, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Dostaw Materiałów Odlewniczych Pedmo SA.

W Polsce w produkcji odlewów na jednego zatrudnionego przypada 35 ton odlewów na rok, podczas gdy w Niemczech jest to przeszło 150 ton. Najważniejsze dla branży są inwestycje decydujące o konkurencyjności - zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku.

W pewnych grupach produktów nic nie zastąpi odlewów - przekonuje Jerzy Tybulczuk, pełnomocnik dyrektora ds. foresight Instytutu Odlewnictwa. - Trafiają one do wielu branż, głównie do motoryzacji, która jest konsumentem ponad połowy światowej produkcji odlewów. Pozostałe to przemysł maszynowy, energetyka, lotnictwo itp. Elementy odlewnicze wykorzystywane są też do produkcji komputerów i telefonów komórkowych.
Jak dodaje Tybulczuk, konieczne jest wprowadzenie odlewnictwa do Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-13 poprzez Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka wraz z określeniem możliwości wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na rozwój odlewnictwa. W Instytucie Odlewnictwa opracowano tzw. foresight technologiczny, czyli projekt wskazujący kierunki rozwoju branży na najbliższe lata.

Eksperci podkreślają w nim, że jest to strategiczna branża dla wielu dziedzin gospodarki. Zwracają też uwagę, że najważniejsze dla branży są inwestycje decydujące o konkurencyjności. Zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku.

- Równocześnie bardzo szybko rozwija się też odlewnictwo metali nieżelaznych - aluminium, miedzi, a zwłaszcza magnezu. Produkcja odlewów w Polsce sięga 870 tys. ton. Taka ilość plasuje nas na szóstym miejscu wśród państw europejskich. Daleko nam do Niemiec, Francji czy Włoch, jednak taka sytuacja będzie utrzymywać się w najbliższych latach choćby dlatego, że inwestycje w przemyśle odlewniczym są niewspółmiernie niskie. Z Polski eksportuje się 50 proc. odlewów. Jednak przy obecnym kursie złotówki nie jest to do końca opłacalny interes.

Jak zaznacza Jerzy Tybulczuk, niepokojący jest brak większego zapotrzebowania na odlewy na rynku wewnętrznym. Wynika to z faktu, że w Polsce nie ma fabryk produkujących samochody. Są jedynie zakłady, które je montują. Jednak nawet do tego montażu dostarczamy zbyt mało odlewów.

- Tymczasem ponad 50 proc. światowej produkcji odlewów zużywa właśnie przemysł samochodowy - mówi Jerzy Tybulczuk. - Szansą dla krajowych firm odlewniczych może być zapewnienie dostaw odlewów, w tym głównie motoryzacyjnych - do Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii. Producenci samochodów z tych krajów na pewno będą ich potrzebować. Jednak nie będą zainteresowani prostymi wyrobami. Jeśli zatem nasze odlewnie będą w stanie zagwarantować dostawy dla motoryzacji, tym samym zapewnią sobie miejsce na rynku.
– Odlewnictwo żelaza zmierza w kierunku produkcji wysokiej jakości wyrobów i stosowania nowoczesnych technologii – zauważa Edward Aponiuk, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Dostaw Materiałów Odlewniczych Pedmo SA.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP