PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niezbędny jak koks

Autor: Jerzy Dudała
12-02-2010 00:00 |  aktualizacja: 26-02-2010 11:26
Niezbędny jak koks
- Niewykluczone, że Kombinat Koksochemiczny Zabrze trafi w tym roku do struktur Jastrzębskiej Spółki Węglowej - mówi wiceminister gospodarki Joanna Strzelec Łobodzińska. - Rynek węgla koksowego się odrodził, choć tylko ilościowo, a nie w postaci znaczącego wzrostu cen - podkreśla prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski. Zdaniem Edwarda Szlęka, prezesa Koksowni Przyjaźń, rok 2010 będzie rokiem przejściowym.<br>
- Będzie pewnie lepszy od 2009 roku, ale nie tak dobry, jak lata 2007-08.

Producenci koksu w Polsce wstrzymują się z inwestowaniem w zwiększenie mocy produkcyjnych. Nie są pewni, czy gorszy czas dla hutnictwa jeszcze nie wróci.

Produkcja koksu w koksowniach w Polsce w ostatnich latach spada. W 2009 roku wyprodukowały one poniżej 7 mln ton, podczas gdy jeszcze w 2007 roku 10 mln ton. W bieżącym roku poziom krajowej produkcji będzie oscylował wokół 7 mln ton. Nie oznacza to jednak, że nic się nie zmieniło...
W ubiegłym roku z powodu zapaści w przemyśle stalowym nastąpiło załamanie na rynku węgla koksowego i koksu. Wydobywająca węgiel koksowy Jastrzębska Spółka Węglowa była nawet zmuszona latem zaprzestać wydobycia w piątki. Październik był pierwszym miesiącem 2009 roku, w którym JSW odnotowała niewielki zysk.

- Rynek węgla koksowego się odrodził, choć tylko ilościowo, a nie w postaci znaczącego wzrostu cen - podkreśla prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski. - W niedalekiej przyszłości nie spodziewamy się znaczących podwyżek cen węgla koksowego.

Jastrzębska Spółka Węglowa zdołała w trudnym czasie kryzysu utrzymać płynność finansową i, co ważne dla odbiorców węgla koksowego, nie rezygnuje z inwestycji. Zagórowski dodaje, że w kryzysie można realizować je przy niższych cenach materiałów i usług.

Ambitny świat

Ożywienie na rynku węgla koksowego dostrzegają też w firmach handlujących węglem. Zapotrzebowanie na węgiel koksowy powinno wzrastać. Koncerny stalowe planują wzrost produkcji w drugim półroczu 2010 roku. A zatem będą potrzebować koksu. Zapewne więc ceny tego surowca pójdą w górę. Eksporterzy obserwują już teraz wzrost poziomu cen koksu na rynkach światowych.

- Obecnie są niedobory węgla koksowego na rynku - przyznaje Jerzy Podsiadło, prezes Węglokoksu. Taka sytuacja może się przedłużać, bo Chiny i Indie potrzebują dużych ilości koksu na własne potrzeby. Trzeba tu głównie pamiętać o ogromnych ambicjach Indii, gdzie znacząco rośnie zapotrzebowanie na węgiel koksowy. Kraj ten produkuje teraz 42 miliony ton stali rocznie i planuje czterokrotnie zwiększyć produkcję w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

- Po okresie spadku w roku 2009, mamy już tendencję wzrostową - zauważa Andrzej Warzecha, wiceprezes zarządu firmy Polski Koks. - Zaczęła być widoczna w końcu ubiegłego roku. Obecnie część wielkich pieców w Europie zwiększyło wykorzystanie swych mocy produkcyjnych do 70-80 procent, ale część z nich nadal pozostaje wygaszonych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP