Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niezłe perspektywy przed sektorem rurowym

Autor: Renata Dudała
14-03-2011 00:00
Niezłe perspektywy przed sektorem rurowym

Sektor rurowy ma przed sobą niezłe perspektywy. W budownictwie, energetyce, sektorze ciepłowniczym i gazowym zapowiadane są liczne inwestycje, do realizacji których będą wykorzystywane rury.

Według zapowiedzi Gaz- Systemu, do 2014 roku zostanie przeznaczonych nawet 8 mld zł na dywersyfikację dostaw gazu do Polski - m.in. rozbudowę systemu gazociągów i budowę terminalu LNG. Pieniądze pójdą na budowę ponad 1000 km nowoczesnej magistrali gazowej, rozbudowę transgranicznych systemów gazowych z państwami sąsiadującymi z Polską oraz terminal gazu skroplonego w Świnoujściu.
Terminal ten może dostarczyć już w pierwszym etapie 5 mld metrów sześciennych gazu, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m sześciennych. Te inwestycje za 4-5 lat powinny zmienić całkowicie mapę bezpieczeństwa gazowego Polski. Według prognoz, zużycie gazu w Polsce będzie z całą pewnością rosło, co wynika m.in. z przesłanek związanych z ochroną środowiska.

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zaplanował na 2011 rok rekordowo wysokie nakłady na inwestycje - kwotę 5,4 mld zł. To oznacza wzrost o około 10 proc. w porównaniu z 2010 rokiem.

Z kolei na realizację rozpoczętych i nowych projektów PGNiG Energia może przeznaczyć około 400 mln zł. Wiele inwestycji planowanych jest w zakresie logistyki paliwowej.

Operatorzy zakładają w swoich strategiach rozwój rurociągów przesyłowych, zarówno krajowych, jak i transgranicznych.

Chwilowe ożywienie czy koniec kryzysu?

Firmy dostarczające rury już teraz myślą o zbliżającej się koniunkturze. Poszerzają ofertę i inwestują w nowe produkty.

- Rok 2011 zapowiada się dobrze - ocenia Władysław Mrzygłód, były prezes zarządu Izostalu SA, należącego do Grupy Kapitałowej Stalprofil. - Planujemy przychody na poziomie 190 mln zł, natomiast zysk powinien wynieść około 19 mln zł. Już ubiegły rok był dla Izostalu jednym z lepszych, i to mimo kryzysu na rynku stali. Firma miała 2,06 mln zł zysku netto w pierwszych sześciu miesiącach 2010 r. Przychody wyniosły 55,4 mln zł. Model biznesowy spółki oparty jest na zdywersyfikowanej strukturze przychodów, realizowanych w oparciu o dwa kluczowe segmenty sprzedaży: wykonywanie izolacji antykorozyjnych rur stalowych oraz handel wyrobami stalowymi. Przeważająca część przychodów pochodzi jednak z pierwszego obszaru działalności. Znaczącym odbiorcą produktów firmy jest sektor gazowy - ponad 90 procent wartości sprzedaży.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP