PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niskoemisyjna gospodarka, czyli węgiel przeklęty?

Autor: IC
07-05-2011 00:00
Niskoemisyjna gospodarka, czyli węgiel przeklęty?
<b>Andrzej Kraszewski<br>
minister środowiska</b><br><br>
- Niepokoi mnie ciągły brak analizy skutków wpływu realizacji głębokich redukcji emisji na poszczególne kraje członkowskie - bez tego nie jest możliwa rzetelna rozmowa o realizacji tej wizji.

Komisja Europejska zaprezentowała wizję 80-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE w 2050 roku. Co to oznaczałoby dla polskiej energetyki i całej gospodarki?

Na początku marca Komisja Europejska przedstawiła plan działań odnośnie przejścia do konkurencyjnej niskoemisyjnej gospodarki w 2050 roku, oceniając, że do tego czasu 80-proc. redukcja emisji gazów cieplarnianych w unii Europejskiej jest wykonalna. Dokument nie jest prawnie wiążący.
W mapie drogowej Komisja Europejska zaprezentowała pośrednie cele redukcyjne: 25 proc. redukcji w 2020 r., 40 proc. w 2030 r. i 60 proc. w 2040 r. Komisja oceniła, że spełnienie wymogu redukcji 25 proc. emisji już w 2020 r. będzie możliwe, jeśli UE zrealizuje cel poprawy efektywności energetycznej o 20 proc. do 2020 r. istotnym elementem komunikatu jest przyszły kształt sektora elektroenergetycznego, który według planu powinien niemal całkowicie zredukować swoje emisje do roku 2050 (o 93-99 proc. w stosunku do 1990 r.).

- Niepokoi mnie ciągły brak analizy skutków wpływu realizacji głębokich redukcji emisji na poszczególne kraje członkowskie - bez tego nie jest możliwa rzetelna rozmowa o realizacji tej wizji - komentował te plany Andrzej Kraszewski, minister środowiska. - Prezentując wizję drastycznych redukcji emisji w sektorze energetycznym, nawet do poziomu 99 proc., musimy dysponować jakąś realistyczną ofertą technologiczną, która może to umożliwić, oraz mieć zapewnione możliwości finansowe jej wdrożenia.

KE podała, że realizacja celu głębokiej redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku wymagałaby w latach 2010- 50 dodatkowych inwestycji rzędu 270 mld euro rocznie, z tego w energetyce 30 mld euro. To miałoby dać m.in. 175-320 mld euro oszczędności rocznie na kosztach zakupu paliw. Analizy skutków redukcji emisji dla poszczególnych państw członkowskich Komisja nie przedstawiła. Plany Komisji nie są jednak niespodzianką. Już wcześniej ten kurs był zapowiadany i w czerwcu 2010 roku analizę dekarbonizacji polskiej gospodarki, czyli przyjęcie dla uE celu redukcji CO2 na poziomie 75-80 proc., przedstawiła firma Energsys w raporcie wykonanym na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

- Analizując skutki ustanowienia celów głębokiej redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, wskazaliśmy pewne ogólne pozytywne efekty realizacji tej polityki, takie jak dywersyfikacja paliwowa i technologiczna źródeł wytwarzania, skutkująca mniejszą wrażliwością energetyki na zmiany polityczne i rynkowe.

KOMENTARZE (14)

<b>Andrzej Kraszewski<br>
minister środowiska</b><br><br>
- Niepokoi mnie ciągły brak analizy skutków wpływu realizacji głębokich redukcji emisji na poszczególne kraje członkowskie - bez tego nie jest możliwa rzetelna rozmowa o realizacji tej wizji.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP