Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowe kopalnie zamiast importu

Autor: Jerzy Dudała
10-10-2007 00:00 |  aktualizacja: 12-10-2007 15:07
Nowe kopalnie zamiast importu

W ostatnich latach wzrósł import węgla do Polski. Jednak wzrost importu nie będzie długotrwały, bo zachodnie koncerny - te, które zainwestowały w Polsce w produkcję stali oraz energii elektrycznej - zbudują u nas nowe kopalnie.

Obecnie importujemy węgiel z Kolumbii - 300 tys. ton rocznie, ok. 1 mln ton z Czech i z Rosji. W tym roku od stycznia do września import z Rosji wyniósł już ok. 4,5 mln ton.
W roku 2007 możemy zaimportować nawet 7 mln ton węgla - równowartość wydobycia trzech dużych kopalń. Będzie to o wiele więcej niż sami eksportujemy do Niemiec - ok. 4 mln ton rocznie. W roku 2008 import węgla do Polski najpewniej pozostanie na poziomie zbliżonym do importu z roku 2007.

W ciągu ostatnich dwóch lat import wzrósł o przeszło sto procent. W 2004 roku sprowadzono do Polski 2,3 mln ton węgla, natomiast w tym roku już 6 mln ton węgla.


Importujemy głównie węgiel z Rosji


- Jedynym krajem w Europie, którego podaż węgla przewyższa wewnętrzny popyt, jest Rosja - podkreśla Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo. - Alternatywą dla importu węgla jest rozwój wydobycia w kraju, bo ten import jest niczym innym, jak tylko substytutem produkcji krajowej.

Według Janusza Olszowskiego, prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, import węgla nie będzie znacząco wzrastał. Choćby z tego względu, że węgiel z Rosji opłaca się importować głównie odbiorcom ze ściany wschodniej. Koszt przewozu rosyjskiego węgla w głąb kraju czyni ten import nieopłacalnym. Ponadto w Rosji systematycznie rosną ceny transportu kolejowego. W ciągu ostatnich trzech lat koszty transportu węgla w samej Rosji wzrosły 2,5-krotnie.

- Sądzę, że import węgla z Rosji utrzyma się na poziomie ok. 6 mln ton rocznie - ocenia Janusz Olszowski. - Nie widzę natomiast możliwości importu węgla do Polski z portów ARA, bo byłby on nieopłacalny.

Janusz Olszowski zwraca uwagę, że co pewien czas pojawiają się postulaty, by polski rząd ograniczył import węgla z Rosji. Domagają się tego głównie górnicze związki zawodowe.

- Znaczący wzrost importu węgla będzie w konsekwencji prowadzić do likwidacji polskich kopalń i zachwiania bezpieczeństwa energetycznego kraju - alarmuje Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Potrzebny jest więc wnikliwy monitoring importu węgla oraz obostrzenia w tym zakresie. Jeżeli będziemy węgiel bezwarunkowo importować spoza Unii Europejskiej, to na węglu nam oferowanym, często po cenach dumpingowych, odniesiemy tylko krótkoterminową korzyść. Dlatego że po wyeliminowaniu naszego węgla ceny, jakie będziemy płacić za węgiel z importu, pójdą w górę.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP