Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowe moce, nowe prądy

Autor: Ireneusz Chojnacki, Piotr Apanowicz
15-12-2015 07:12 |  aktualizacja: 15-12-2015 07:15
Nowe moce, nowe prądy

foto: Paweł Pawłowski, Szymon Jankowski / Żelazna Studio, Michał Oleksy, shutterstock

prof. Jan Popczyk, Politechnika Śląska
– Bezpieczeństwo energetyczne jako filar stabilizujący energetykę bardzo spróchniało w ostatnim czasie. Poza biznesem, istotną rolę odgrywają interesy polityczne i czynniki społeczne. Henryk Majchrzak, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych – Zostały podjęte decyzje o budowie bloków o mocy około 6 tys. MW i możemy patrzeć spokojnie w przyszłość, ale musimy przejść trudny okres 2-3 lat. – Brakuje sygnałów
ekonomicznych dla
energetyki
systemowej
odpowiadającej za
bezpieczeństwo
energetyczne, za
podtrzymywanie przez
nią dyspozycyjności
– ostrzega prof.
Władysław
Mielczarski z
Politechniki
Łódzkiej. Wiesław Różacki, dyrektor wykonawczy Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, uważa, że w ciągu kilku lat zaprezentowana zostanie dopracowana technologia, pozwalająca na magazynowanie energii elektrycznej na wielką skalę.

Transformacja energetyczna już trwa, a jej dynamika pozwala mówić o rewolucji. Na rynku energii więcej władzy będą mieli odbiorcy energii. Pojawią się nowi, silni gracze, zdolni zmieniać reguły gry.

Scentralizowany model działania energetyki, oparty na integracji pionowej firm energetycznych - od wytwarzania energii, poprzez jej przesył, aż po dystrybucję - już od dawna podkopywany jest przez energetykę rozproszoną.
To, owszem, stosunkowo nowy biznes, ale również ruch społeczny o coraz większym wpływie na świat polityki, wymuszający na nim zmiany korzystne dla transformacji niedawnych odbiorców energii w jej producentów czy prosumentów. Tym przemianom sprzyja i je podsyca postęp technologiczny w wytwarzaniu energii (m.in. rozwój energetyki słonecznej).

Wielcy w odwrocie?

- W przyszłości większą rolę odgrywać będą rozproszone źródła energii, a waga dużych konglomeratów będzie się systematycznie zmniejszać, choć oczywiście nie znaczy to, że znikną one z naszego krajobrazu w ciągu najbliższych 10 czy 15 lat - uważa Krzysztof Karolczyk, menedżer ds. rozwoju elektrociepłowni w firmie Fortum Power and Heat.

Zachodnie korporacje energetyczne już zapłaciły ogromną cenę za społeczno-technologiczne zmiany. Wspierany politycznie rozwój OZE (w tym mikroinstalacji) spowodował, że energetyka konwencjonalna utraciła znaczną część rynku.

Koncerny musiały dokonać odpisów wartości tradycyjnych aktywów wytwórczych na wielkie sumy, ceny ich akcji dramatycznie spadły; inwestują dziś głównie w subsydiowane OZE i starają się odnaleźć w nowej sytuacji, wkraczając niekiedy w całkiem nowe obszary. Tak, jak na przykład RWE: inwestując m.in. w Internet rzeczy.

Wskazane tendencje, zmieniające tradycyjny model działania energetyki, oczywiście docierają też do Polski. Na razie miały jednak relatywnie niewielki wpływ na rynek energii. Wynikało to m.in. z rozmiaru i charakteru wsparcia OZE (współspalanie wspierające energetykę węglową), niskiego poziomu

konkurencji zewnętrznej (ograniczone możliwości importu energii), a także z braku warunków rozwoju energetyki prosumenckiej. Tu wyłomu - choć tymczasem niewielkiego, bo na skalę 800 MW - dokonała ustawa o OZE.

Skutki spóźnialstwa

Stosunkowo niska dynamika zmian na polskim rynku energii to także skutek tego, że państwo, będąc regulatorem rynku energii, pozostaje zarazem głównym graczem na tym rynku, a ma w posiadaniu przede wszystkim nienowoczesne aktywa. Nikt nie oddaje pola bez walki…SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP