PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowe prądy

Autor: Dariusz Ciepiela
02-11-2016 17:12
Nowe prądy

Któż by chciał oprzeć polski system na starych, wysokoemisyjnych blokach? Wszyscy mówią o nowoczesnej energetyce. Problem w tym, że terminy "nowoczesna" i "innowacyjna" mogą oznaczać skrajnie odmienne opcje i działania.

Stan krajowej infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej oraz mocy wytwórczych daleki jest od zadowalającego. Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju, z powodu znacznego wyeksploatowania oraz niskiej sprawności zdecydowana większość krajowych bloków energetycznych powinna zostać w najbliższych latach zmodernizowana lub zastąpiona nowymi.

80 proc. linii o napięciu 220 kV, 23 proc. linii o napięciu 400 kV oraz 38 proc. transformatorów przekracza 30 lat, co powoduje straty energii elektrycznej w trakcie jej przesyłu (8,2 proc. przy średniej dla UE wynoszącej 5,7 proc.). Trzy dekady pracy ma za sobą także prawie 60 proc. urządzeń wytwarzających energię elektryczną (turbin).

Kolejnym problemem polskiej gospodarki pozostaje kwestia efektywności energetycznej, w tym przede wszystkim wysoka energochłonność PKB. W ciągu ostatnich 20 lat Polska dokonała dużego postępu w tej dziedzinie, ale nadal energochłonność pierwotna PKB Polski, wyrażona w cenach stałych (rok bazowy to 2005) oraz parytecie siły nabywczej, jest wyższa o 19 proc. od średniej europejskiej.

Wobec tych faktów trudno negować potrzebę unowocześnienia polskiego sektora elektroenergetycznego. Rząd nie przedstawił wprawdzie projektu "Polityki energetycznej Polski do roku 2050", jednak wiele o rządowych planach w branży energetycznej mówi "Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", wskazująca kierunki rozwoju Polski w perspektywie średniookresowej.

Cztery kierunki

"Modernizacja sektora energetycznego oraz podjęcie działań na rzecz dywersyfikacji źródeł energii stanowią warunek dla podwyższania konkurencyjności polskiego przemysłu, poprawy jego efektywności energetycznej oraz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii" - czytamy w Strategii.

W dokumencie wskazano cztery kierunki interwencji, czyli najważniejszych wyzwań stojących przed polską energetyką. Po pierwsze - efektywność energetyczna. Temat ważny, ale w praktyce niezbyt doceniany, choć występujący w wielu dokumentach strategicznych. W Strategii podkreślono, że w tym priorytetowym zakresie będą opierać się na ograniczaniu energochłonności gospodarki, czyli inwestycjach w przedsiębiorstwach, ciepłownictwie i wykorzystaniu końcowym energii (termomodernizacja w budownictwie, efektywność paliwowa w transporcie, racjonalne korzystanie z energii przez odbiorców końcowych). W odniesieniu do przedsiębiorstw istotna będzie koncentracja na zmniejszaniu strat energii, ciepła i wody użytkowej. Do poprawy efektywności energetycznej przyczyni się także rozwój konkurencyjnych rynków paliw i energii.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 775 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 170 016 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 715 ofert w bazie

2 782 171 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP