PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowelizacja Ustawy Prawo o miarach

Autor: paliwa.pl
13-08-2017 18:48 |  aktualizacja: 13-08-2017 11:06
Nowelizacja Ustawy Prawo o miarach
fot. Shutterstock

O skutkach nowelizacji ustawy Prawo o miarach mówi Maciej Dobieszewski, wiceprezes GUM w rozmowie z Pawłem Bernaciakiem.

Nowelizacja Ustawy Prawo o miarach oraz Ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie mocno reorganizuje struktury Głównego Urzędu Miar. Jak nowe przepisy wpłyną na współpracę GUM z przedsiębiorcami?
Nowelizacja Ustawy Prawo o miarach ma na celu rozszerzenie zakresu działań nałożonych na Prezesa GUM, służących rozwojowi innowacyjnej gospodarki poprzez prowadzenie prac badawczych i naukowych w celu szeroko rozumianego wsparcia krajowego przemysłu. Nałożenie na GUM tych kluczowych, z punktu widzenia rozwoju innowacyjnego i konkurencyjnego przemysłu, zadań sprawi, że polskie przedsiębiorstwa zyskają partnera pod postacią instytucji, która poprzez formalny status krajowej instytucji metrologicznej, ale też realny potencjał infrastrukturalny i intelektualny, ma dostęp do unikatowej wiedzy technologicznej. GUM będzie zobligowany do dzielenia się swoim know-how z przemysłem, do odpowiadania na jego zapotrzebowania i inicjowanie wspólnych projektów. Do tej pory działalność w powyższym zakresie, stanowiąca podstawowe zadania krajowych instytucji metrologicznych, była w GUM bardzo ograniczona, a w przypadku zadań z obszaru transferu technologii i współpracy z przedsiębiorstwami przemysłowymi - wręcz śladowa. Przedsiębiorcy zyskają zatem solidnego i niezawodnego partnera w dziedzinie technologii pomiarowych.

Ustawa powołuje też Radę ds. Metrologii. Jakie będą jej zadania?

Do zadań Rady Metrologii należy opiniowanie stanu i kierunków rozwoju krajowej metrologii, działalności merytorycznej administracji miar, strategicznego czteroletniego planu, oraz rocznych planów i sprawozdań. Obecnie przygotowywany jest projekt takiego czteroletniego planu na lata 2018-2021. Będzie on definiował zadania i cele dotyczące rozwoju metrologii w Polsce. W zamyśle ustawodawcy Rada powinna być podstawowym forum dyskusji i wymiany poglądów oraz organizacji i integracji środowiska zaangażowanego w zagadnienia metrologii. W jej skład będą wchodzić przedstawiciele szeroko rozumianych instytucji rządowych, przemysłu i nauki, w liczbie zapewniającej równowagę między tymi trzema środowiskami. W dialogu pomiędzy tymi środowiskami będą formułowane strategiczne kierunki działań GUM, który dotąd funkcjonował w dużej mierze w oderwaniu od problemów i potrzeb świata zewnętrznego, a aktywność ograniczał do rutynowego i mechanicznego realizowania zadań ustawowych. W celu nadania Radzie charakteru eksperckiego stawiane są wymagania dotyczące doświadczenia zawodowego i wiedzy o metrologii i zadaniach GUM dla kandydatów na jej członków. Rada Metrologii będzie zatem wsparciem dla Prezesa GUM w realizacji strategicznych zadań wspierających innowacyjny rozwój polskiej gospodarki.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


35 286 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 080 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP