PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowoczesne technologie
Na złe drogi...

Autor:
08-01-2002 00:00

Ilość oddanych do użytku w ostatnim półwieczu kilometrów dróg szybkiego ruchu i autostrad stawiała nas wśród krajów Europy na drugim miejscu... od końca, tuż przed Albanią. Przez ponad pół wieku do 140 km odziedziczonych poniemieckich autostrad dobudowano zaledwie 117 kilometrów nowych.

Nie mniejsze emocje niż realizacja inwestycji wzbudzają przetargi na wykonanie poszczególnych odcinków dróg. W przypadku powstającej w regionie katowickim Drogowej Trasy Średnicowej jest to przetarg dwuetapowy. - Przetargi dwuetapowe są przetargami nieograniczonymi - wyjaśnia Romuald Jeżewski, członek Zarządu Śląskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych SA w Mikołowie - tzn. każdy może startować, o ile spełnia określone kryteria. DTŚ na początku 1999 roku podzielono na dwie części, wschodnią, będącą obecnie w stadium realizacji i zachodnią, realizowaną po 2005 roku. Od Chebzia w kierunku wschodnim trasę (czyli obecnie realizowany odcinek) podzielono na 8 kontraktów, z czego trzy zostały już zrealizowane. Wykonawcy wyłaniani są dwuetapowo. Pierwszy etap to zakwalifikowanie pod względem wiarygodności technicznej i finansowej - firmy dokumentują możliwość wykonania zadania doświadczeniami, referencjami, potencjałem, zdolnością kredytową, płynnością finansową. W drugim etapie firmy otrzymują kosztorysy ślepe, przedmiary robót, specyfikacje, określenie technologii. Wtedy już decyduje wyłącznie cena.
Niska cena nie musi obecnie - a nawet już nie może oznaczać niskiej jakości. - Według prawa budowlanego wykonawca udziela na swoją pracę 12 miesięcy gwarancji - dodaje Romuald Jeżewski. - Obecnie jednak konkurencja pomiędzy wykonawcami powoduje, że udzielają oni dłuższych gwarancji - 3-letnich, 5-letnich, a nawet jeszcze dłuższych. Oznacza to oczywiście pewne koszty dla obu stron - zwłaszcza dla wykonawcy. Ale takie są obecnie prawa rynku.
Koszty mogą powstawać również na etapie inwestycji jako efekt konieczności pokonywania niespodziewanych trudności powstających podczas budowy.
- Na 4 konktrakcie (odcinku DTŚ - przyp. red.) okazało się, że przyjęte w projekcie dane hydrogeologiczne są inne niż w projekcie - wspomina Romuald Jeżewski. - Poziom wód gruntowych znajdował się powyżej poziomu niwelety, co oznaczało, że po wykonaniu wykopu następował ciągle spływ wody ze skarp i wypływ spod wykopu. Od maja, do końca listopada non stop pompowaliśmy wodę, aby uniknąć zalania. Już w trakcie realizacji inwestycji zadecydowano o wykonaniu drenów (kruszywo plus geowłókniny), kanalizacji, przepompowni, trzeba też było wzmocnić konstrukcję samej jezdni. Wprowadzono materac z geowłóknin.
Rozwiązanie takie wymusiła zastana sytuacja. Geosyntetyki stosuje się obecnie w drogownictwie coraz częściej, podobnie jak inne - w naszych warunkach nowe - materiały. Mimo wyższej ceny zastosowanie ich daje w dłuższym czasie wymierne korzyści, takie jak np. dłuższe użytkowanie bez remontu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP