Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowy ład śmieciowy

Autor: Tomasz Elżbieciak
09-10-2012 00:00
Nowy ład śmieciowy
<b>Michał Dąbrowski<br />
prezes Remondis Sanitech Poznań</b><br /><br />

- Bez czystych reguł gry nie uda się osiągnąć sukcesu w gospodarce odpadami. Boję się, że nowelizacja ustawy może dać impuls do powstania nowych posad dla "kolegów działaczy"
Przetargi na spalarnie odpadów w Polsce

Najpóźniej od połowy 2013 roku - dzięki nowym regulacjom - polska gospodarka odpadami ma się zmienić na lepsze. Rzeczywistość może jednak te plany zweryfikować.

Zmiany w gospodarce odpadami, które przez resort środowiska zostały okrzyknięte "śmieciową rewolucją", to zasługa nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie z początkiem 2012 roku.
Przewiduje ona, że najpóźniej do połowy 2013 roku gminy przejmą odpowiedzialność za odpady komunalne wytwarzane na ich terenie.

Ustawodawca przekonuje, że takie rozwiązanie, stosowane w wielu krajach europejskich, ucywilizuje gospodarowanie odpadami komunalnymi w Polsce. Z lasów mają zniknąć dzikie wysypiska, a śmieci powinny przestać być jednym z ulubionych paliw spalanych przez Polaków w domowych piecach.

Odpady inaczej

Jak pokrótce wyglądają nowe regulacje?

W ich myśl gmina ma zapewnić odbieranie i właściwe, ekologicznie bezpieczne zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych, a także możliwość selektywnego zbierania odpadów.

Z kolei odbiorem odpadów będą zajmowały się firmy wybrane przez samorządy w przetargach. Za taką usługę wszyscy mieszkańcy danej gminy będą ponosić jednakową opłatę. Wyjątek mają stanowić ci, którzy będą segregować śmieci. Dla nich stawka powinna być niższa.

Resort środowiska wskazuje, że nowe zasady uwolnią gospodarstwa domowe od poszukiwania firm, które zajmują się odbiorem odpadów.

Ten obowiązek wezmą na siebie gminy, które będą także miały dopilnować, aby śmieci zostały odpowiednio zagospodarowane. Mają też zniknąć problemy z takimi problematycznymi odpadami jak zużyte baterie, lodówki czy zbędne, zużyte sprzęty o większych gabarytach, przykładowo meble.

Do obowiązku gmin będzie należało zorganizowanie punktów odbioru dla tego typu śmieci.

W założeniach nowych regulacji gminy, mając środki z opłat za odpady, będą mogły przeznaczyć je także na inwestycje. Chodzi przede wszystkim o zakłady, w których śmieci będą przetwarzane.

Potrzebne są liczne kompostownie do przetwarzania odpadów mokrych, spalarnie i sortownie, gdzie możliwe jest odzyskanie surowców wtórnych. Nowe prawo ma też pozwolić na skuteczniejsze ubieganie się o środki unijne oraz współpracę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Tyle teoria. Jak może wyglądać praktyka?

Plusy, minusy, obawy

Zdania co do zasadności wprowadzanych zmian w gospodarce odpadami są podzielone. Jednak raczej nikt nie kwestionuje, że ta dziedzina życia wymaga uporządkowania.

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP