Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowy wiek nowe możliwości

Autor: Marcelina Gołębiewska
10-09-2001 00:00

Pod takim hasłem 9 i 10 czerwca obradowała w Warszawie VII Światowa
Konferencja Gospodarcza Polonii. W 2001 r. konferencja zgromadziła gości z 30 krajów świata. Organizatorem Światowej Konferencji Gospodarczej była Fundacja "Polonia".

Całość obrad VII Konferencji zdominowała tematyka sektora MSP. Podczas konferencji mówiono o znaczeniu polonijnych inwestycji oraz wspieraniu polskiego eksportu. – Polsce potrzebne jest wsparcie eksportu – jednego z najtańszych sposobów oddziaływania na rynku pracy. Istnieje propozycja utworzenia Instytutu Eksportu – powiedział Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki.
Do udziału w prywatyzacji MSP przekonywała zebranych Aldona Kamela-Sowińska, minister skarbu: – Do sprywatyzowania zostało 300 firm sektora MSP. Jak Polonia może zaistnieć w prywatyzacji? Jeszcze do niedawna np. prywatyzowanie przemysłu obronnego byłoby niewyobrażalne. Teraz jest faktem. A 41 zakładów zbrojeniówki – w tym 29 do sprywatyzowania – to nie tylko wytwórcy czołgów i dział. To obok produkcji na potrzeby armii, produkcja cywilna: elektronika, optotechnika.
Z kolei Tadeusz Donocik, wiceminister gospodarki, mówił w Warszawie o szansach rozwoju różnorodnych korzystnych inwestycji i inicjatyw gospodarczych w turystyce. Podczas sesji dyskusyjnych w czterech blokach tematycznych: "Informacja i wiedza w biznesie", "Turystyka", "Inwestycje" oraz "Projekty Polonii" – poruszano m.in. takie problemy jak: trudności inwestowania w Polsce, rola banków w rozwijaniu działalności gospodarczej, polski rynek kapitałowy, relacje Polski i Unii Europejskiej, rola inicjatyw Polonii w poszukiwaniu partnerów i inwestorów w Polsce. Mówiono też m.in. o zagadnieniach integracji obszarów celnych Polski i UE oraz podatkowych aspektach inwestycji zagranicznych w Polsce. W ramach VII Konferencji omówione zostały możliwości współpracy gospodarczej Polski z krajami bałtyckimi i rynkiem tak odległym, jak Ameryka Łacińska. O Polsce i Polakach w otwartej gospodarce światowej mówił dr Witold Rybczyński, przewodniczący Rady Fundacji Współpracy Wschód – Zachód i dyrektor w MSZ. Z kolei referat o polskiej marce jako kapitale i towarze wygłosił Mirosław A. Boruc, prezes Fundacji Promocji Polska – Instytutu Marki Polskiej.
Podczas dorocznej Światowej Konferencji Polonii nie zabrakło chwil uroczystych. Pierwszego dnia VII Konferencji wręczono nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, przyznawane za wybitne zasługi w rozwoju współpracy między Polonią a Macierzą. W tym roku Kapituła pod przewodnictwem wicemarszałka Senatu RP, Tadeusza Rzemykowskiego, nagrodę główną przyznała Henrykowi Strzeleckiemu – biznesmenowi z Wielkiej Brytanii. Dyplomy otrzymali: Jerzy Krzyżanowski ze Szwecji, Elżbieta Tyjan-Cegiełka z Hiszpanii, Sławomir Tomkowski z USA i Romuald Zajkowski z Litwy.
Drugiego dnia konferencji uczestnicy, tradycyjnie już zaproszeni zostali do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

Adres internetowy: www.poig.com.pl

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP