Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

O sukcesie HPS

Autor: Marcelina Gołębiewska
16-02-2001 00:00

Mija druga rocznica wynegocjowania Hutniczego Pakietu Socjalnego. 11 stycznia br. w Warszawie, wszystkie trzy strony porozumienia – rząd, związki zawodowe i pracodawcy – nazywały je sukcesem. Już za dwa lata w hutnictwie w Polsce pracować ma od 30 do 32 tys. osób, co oznacza zachowanie światowego poziomu zatrudnienia w stosunku do produkcji.

Finansowanie z hut
– HPS to jeden z kluczowych sukcesów restrukturyzacji polskiego hutnictwa – powiedział Edward Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Minister przypomniał o roli przedstawicieli pracowników w negocjowaniu HPS. Zarazem zapowiedział doskonalenie instrumentarium Hutniczego Pakietu Socjalnego.
Zdaniem Wilhelma Kirsza, przewodniczącego Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego, sukces HPS przypisywać należy woli sygnatariuszy, przygotowaniu harmonogramu i monitoringu oraz środkom finansowym. Tu warto dodać, że przez ostatnie 2 lata na HPS wydano 350 mln zł. Aż 60% środków pochodziło z hut.
Z kolei Adam Ditmer z Sekcji Krajowej Hutnictwa NSZZ "Solidarność" mówił: "Nasze działania jako partnera społecznego Zespołu Trójstronnego sprawiły, że przebieg restrukturyzacji zatrudnienia w hutnictwie był stosunkowo łagodny. Liczymy, że efekt da także zapowiadana dalsza praca nad Hutniczym Pakietem Socjalnym". Andrzej Gwiazda z Federacji Hutniczych Związków Zawodowych w Polsce, przypomniał o kłopotach, m.in. o sprawie pakietu dla koksowni. Jednak przyznał, że HPS pozwolił na załatwienie problemu "ludzkiego” hutnictwa. – Z satysfakcją podkreślam, że Pakiet uzgodniliśmy minimalnym nakładem sił i środków – mówił.

Sukces zagrożony?
HPS, negocjowany przez rząd, związki zawodowe i pracodawców, podpisano 7 stycznia 1999 r. Jeszcze w 1999 r. w 24 hutach zatrudnienie zmniejszono o 24,5 tys. osób (w ramach HPS – 7,3 tys.) do 55,2 tys. W 2000 r. restrukturyzacja spowodowała zmniejszenie zatrudnienia o dalsze 18 tys. osób (HPS – 5,6 tys.). HPS zawarto na czas realizacji Programu Restrukturyzacji Hutnictwa Żelaza w Polsce. Jak oszacowano, w 2005 r. w skali całej branży, na zatrudnionego przypadnie 365 t stali surowej, a w odniesieniu do sektora wyrobów hutniczych według klasyfikacji europejskiej – 420 t. Ten sam wskaźnik w UE przekracza 500 t.
Jednak strona pracownicza ma obawy, co do losu HPS. 11 stycznia br. związkowcy przedstawili stanowisko w sprawie dalszego stosowania HPS w latach 2002 – 2003 w aspekcie zmian w Ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, która weszła w życie 1 stycznia. W Stanowisku czytamy, m.in., że "wycofanie delegacji dla Rady Ministrów, umożliwiającej skrócenie stażu pracy dla nabycia uprawnień do świadczenia przedemerytalnego dla pracowników branż realizujących rządowe programy restrukturyzacji uniemożliwia zastosowanie tego elementu, będącego częścią składową HPS, w latach 2002 i 2003. W praktyce oznacza to złamanie przez rząd "Porozumienia w sprawie warunków osłon socjalnych procesu restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali”. Zgodnie z zapisami HPS, świadczenia przedemerytalne powinny być stosowane do zakończenia Programu, tj. co najmniej do 31.12.2003 r.”

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP