PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Obniżyć koszty odmetanowania

Autor: Jerzy Berger
18-06-2001 00:00

Rządowy program reformy górnictwa węgla kamiennego zakłada prowadzenie
od roku 2001 eksploatacji w 39 głębinowych kopalniach węgla kamiennego.
Z tego 29 kopalń to kopalnie metanowe o zróżnicowanym stopniu zagrożenia.
Wraz z obniżającą się głębokością eksploatacji zagrożenie metanowe będzie systematycznie wzrastało, może również wystąpić w kopalniach, które do tej pory
były zaliczane do kopalń niemetanowych.

Zagrożenie metanowe wymusza stosowanie dodatkowych rygorów eksploatacyjnych, z których najważniejsze to: zachowanie kolejności wybierania pokładów węgla, określenie kierunków frontów eksploatacyjnych, dobór odpowiedniego sposobu przewietrzania wyrobisk eksploatacyjnych, a nawet ograniczenia koncentracji wydobycia. W kopalniach o skomplikowanej tektonice złoża, wysokich wymaganiach z zakresu ochrony powierzchni oraz zagrożonych metanem, koszty wydobycia węgla są znacznie wyższe.
Jedną z najbardziej skutecznych metod likwidacji zagrożenia metanowego w kopalniach jest odmetanowanie. Rozwiązanie to polega na ujmowaniu metanu wydzielającego się głównie podczas robót eksploatacyjnych, do sieci rurociągów metanowych pod depresją wytworzoną przez sprężarki gazowe zabudowane w powierzchniowej stacji odmetanowania. W ten sposób część metanu uwalnianego z górotworu nie dostaje się do powietrza wentylacyjnego kopalni, poprawie ulegają warunki bezpieczeństwa pracy oraz zostają stworzone możliwości do uzyskania wysokiego wydobycia z pojedynczego wyrobiska eksploatacyjnego. Ujęta mieszanka metanowa jest albo wypuszczana na powierzchni do atmosfery, albo też jest zagospodarowana jako ekologiczne i wysokoenergetyczne paliwo.
Odmetanowanie jest stosowane obecnie stale lub okresowo w 17 kopalniach węgla kamiennego. W kopalniach, które ze względu na wysoką metanonośność złoża węglowego stosowały metodę odmetanowania prawie od początku swojego istnienia, z reguły ujęta mieszanka metanowa została zagospodarowana. Kopalnie, które nie posiadały możliwości przesłania gazu do odbiorców stałych, jak np. zakładów gazowniczych czy chemicznych, spalały go głównie w kopalnianych kotłowniach i ciepłowniach lub używały do suszenia flotokoncentratu węglowego. W następnych okresach zagospodarowanie metanu stało się bardziej efektywne przez skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, a także "zimna" w instalacji centralnej klimatyzacji kopalni.
Odmetanowanie, którego podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w robotach górniczych, może stać się zatem dla kopalni źródłem dodatkowego przychodu, obniżającego koszty związane z eksploatacją węgla w warunkach wysokiego zagrożenia naturalnego.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP