Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Od górnictwa do motoryzacji

Autor: Marcin Pronobis
11-01-2001 00:00

Za rozwojem rynku informatycznego podąża ewolucja branży automatyki przemysłowej. Te ściśle powiązane ze sobą sektory uzupełnia telekomunikacja, bez której kompleksowa automatyzacja przedsiębiorstw nie jest możliwa. Ewolucję rynku wymuszają również klienci. Do niedawna liczącym się kontrahentem, dla każdego przedsiębiorstwa branży automatycznej, był niewątpliwie sektor górniczy. Teraz górnictwo to zły klient. Poszukując nowych rynków zbytu, a jednocześnie pozostając wiernym energetyce i hutnictwu, firmy automatyzujące polski przemysł szukają nowych klientów. Skłaniając się ku branży motoryzacyjnej, chemicznej i spożywczej, szukają najczęściej nowych rozwiązań i wdrażają ewolucyjne systemy.

Systemy rozproszone
TPS (Total Plant Solution) i PlantScape oraz system blokad i zabezpieczeń SMS FSC, produkty proponowane przez specjalistów z Honeywella, najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle petrochemicznym, rafineryjnym, chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym oraz w energetyce. Systemy pomagają w sterowaniu procesami technologicznymi, wykorzystując podstawowe algorytmy sterowania, oparte o PID oraz o złożone techniki regulacji, bazujące na wielowymiarowych regulatorach predykcyjnych i sieciach neuronowych. Zastosowanie takich programów pozwala także na optymalizację sterowania instalacjami, wspomaganie zarządzaniem procesami technologicznymi i zasobami zakładu. Posiadają one także interfejs do transmisji danych do systemów typu SAP.
Wszystkie systemy są równie popularne. Ich zastosowanie zależy od możliwości optymalnego wykorzystania jego własności techniczno-funkcjonalnych wynikających z wymagań użytkownika i aplikacji.

Wonderware InBatch
Komponent pakietu FactorySuite 2000 pozwala na śledzenie i zarządzanie zautomatyzowanymi, wsadowymi procesami produkcyjnymi. Jak zapewniają specjaliści z krakowskiego Astora, programowanie to gromadzi informacje istotne z technologicznego punktu widzenia i udostępnia je w postaci raportów. Kompletna, elektroniczna dokumentacja produkcji każdej porcji wyrobu zapewnia możliwość kontroli jakości zgodnie z wymogami przepisów i norm oraz, w przypadku reklamacji, ułatwia uzyskanie potrzebnych danych. InBatch zwiększa też elastyczność procesu produkcyjnego, umożliwiając szybkie wprowadzenie do produkcji nowego wyrobu, bez konieczności przezbrajania i przeprogramowywania urządzeń sterujących. System pełni ważną rolę synchronizatora wykonywania poszczególnych faz procesu produkcyjnego, dlatego posiada m.in. opcję pracy w trybie rezerwacji z drugim serwerem. Zawiera też możliwość tworzenia aplikacji do celów symulacji procesu produkcyjnego przed jego uruchomieniem.
Wonderware IndustrialSQL Server
Przemysłowa baza danych SQL czasu rzeczywistego służy do zbierania i przechowywania dużej ilości danych z produkcji oraz do ich wszechstronnej analizy. Jest ona szczególnie przydatna dla zarządzających procesami przemysłowymi, dostarczając na bieżąco informacji na temat zależności pomiędzy wynikami produkcji, ich kosztami oraz uzyskiwaną jakością. Relacyjna, otwarta baza danych SQL umożliwia stworzenie globalnego systemu zarządzania informacją procesową oraz danymi ekonomicznymi. IndustrialSQL Server samodzielnie pobiera dane zarówno bezpośrednio z urządzeń sterujących, jak też z aplikacji wizualizacyjnych, kalkulacyjnych, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces wdrożenia systemu. Dzięki swojej otwartości, oprogramowanie to może być doskonałym narzędziem do integracji różnych systemów informatycznych obecnych w zakładzie oraz do włączania informacji z tych podsystemów do ogólnego systemu informatycznego firmy. IndustrialSQL Server pozwala na cykliczne lub zdarzeniowe tworzenie podsumowań, informowanie kadry zarządzającej o alarmowych stanach procesu, tworzenie i dystrybucję raportów okresowych dla potrzeb całego zakładu oraz analizę pracy systemu w sytuacjach krytycznych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP