Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odblokować potencjał polsko-rosyjskiej współpracy

Autor: Piotr Stefaniak
25-06-2010 00:00 |  aktualizacja: 25-06-2010 13:55
Odblokować potencjał polsko-rosyjskiej współpracy

Największe bariery hamujące współpracę gospodarczą Polski i Rosji tkwią w głowach - uważa Ekaterina Belyakova, przedstawiciel handlowy Federacji Rosyjskiej w RP.

- Jak ocenia pani obecną współpracę gospodarczą między Polską a Rosją? Czy potrzebne jest w nich przełamanie?
- Formalnie, współpraca ta układa się dobrze. Jesteśmy dla siebie nawzajem partnerami, mieszczącymi się w pierwszej dziesiątce pod względem eksportu i importu. Ale utrzymywanie tego stanu nie powinno nas zadowalać. Niestety, występują pewne bariery, aby ją rozszerzyć. Występują także trudności o charakterze informacyjnym. Obecnie przeciętnemu biznesmenowi rosyjskiemu bardzo mało wiadomo o możliwościach współpracy z biznesem polskim, a tym bardziej o warunkach operowania w Polsce.

- Przesądzają o tym bariery formalne, w tym administracyjne, czy raczej mentalne?

- Po obu stronach występują bariery polityczne i techniczne - niedostateczny rozwój infrastruktury transportowej, trudności w podejmowaniu pracy itp. Jednak główne powstały w umysłach. Uważam, że dopóki nie nastąpią wyraźne zmiany polityczne na szczeblu państwowym, nie pojawi się wola polityczna poprawienia stosunków, dopóty nie nastąpi przełamanie w relacjach handlowych i gospodarczych.

Uważam też, że bardzo istotne są pozytywne przykłady. Niestety, nie możemy pokazać udanych przypadków działalności firm rosyjskich w Polsce. Nieliczne ich inwestycje są raczej wyjątkiem od reguły. Mamy podstawy do twierdzenia, że wy-

stępuje wręcz uprzedzenie do rosyjskiego kapitału. Jako przykład można podać losy spółki Intrall, która miała produkować w Lublinie samochody dostawcze. Została jednak doprowadzona do bankructwa, do tej pory nie są wyjaśnione przyczyny. Łukoil wszedł do Polski, bo w skali globalnej odkupił sieć stacji benzynowych JET od ConocoPhillips. Planował rozszerzyć w Polsce tę sieć i zbudować terminal paliwowy. Nie uzyskał zgody i z tych planów się całkowicie wycofał.

- Na różne bariery administracyjne w Rosji, np. na preferowanie firm rosyjskich w kontraktach, narzekają z kolei polscy biznesmeni.

- Tym niemniej, u nas nie znajdzie pan przykładów takiej dyskryminacji biznesu z Polski, niejako z powodów narodowych. Owszem, istnieją pewne biurokratyczne bariery, ale firmy z kapitałem zagranicznym, w tym polskim, przychodzą do Rosji i robią dobre interesy. Natomiast w Polsce istnieje pewne uprzedzenie, fobia w stosunku do rosyjskiego kapitału.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP