PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odlewnictwo: przemysł spisany na straty?

Autor: Renata Dudała
01-09-2004 00:00 |  aktualizacja: 05-10-2009 13:55
Odlewnictwo: przemysł spisany na straty?
Tabela 1. Odlewnictwo - wyniki roku 2002 Tabela 2. Struktura własnościowa polskich odlewni Tabela 3. Udział tworzyw w całkowitej produkcji odlewów Tabela 4. Produkcja odlewów ze stopów żelaza.

Znaczny spadek produkcji w polskiej branży odlewniczej spowodowany był zanikiem krajowego rynku odlewów, ograniczeniem produkcji maszyn i urządzeń, zmniejszeniem potrzeb sektora budowlanego. Przed sektorem otwierają się jednak nowe perspektywy.

– Rozwój gospodarki bez odlewów jest niemożliwy – uważa prof. Andrzej Białobrzeski, sekretarz naukowy Instytutu Odlewnictwa. – Odlewy wykorzystuje niemal każda gałąź przemysłu. Kto wie, że silnik jest zbudowany w 70 procentach z odlewów? Mimo, że odlewnictwo jest strategiczną branżą, wciąż pozostaje niedocenione ze strony rządu.
Polskie odlewnictwo w latach 70. Zajmowało 7-8 miejsce w świecie z produkcją rzędu 2,7 mln ton w skali roku. Obecnie – z produkcją na poziomie blisko 600 tys. ton – nie mieści się w dwudziestce. Tak znaczny spadek spowodowany był zanikiem krajowego rynku odlewów, ograniczeniem produkcji maszyn i urządzeń, zmniejszeniem potrzeb sektora budowlanego.
Przed sektorem otwierają się jednak nowe perspektywy. Ożywienie gospodarcze, jakie ma miejsce w wielu krajach sprawia, że zapotrzebowanie na odlewy będzie rosło. Całkowita produkcja odlewów ze stopów żelaza i metali nieżelaznych w 2003 roku wyniosła 729 400 ton i była wyższa o około 2 proc. w stosunku do całkowitej produkcji odlewów w 2002 roku. Należy przy tym zaznaczyć, że w produkcji odlewów ze stopów żelaza nastąpił spadek o około 3 proc., natomiast w produkcji odlewów ze stopów metali nieżelaznych znaczący wzrost rzędu 27,4 proc. Zmienił się także udział tworzyw w całkowitej produkcji odlewów. W stosunku do 2002 roku zwiększył się udział odlewów ze stopów metali nieżelaznych tj. z 16,6 proc. w 2002 roku do 20,7 proc. w 2003 roku. Jednocześnie odnotowano niewielki spadek udziału odlewów z żeliwa szarego i stopowego z 59,8 proc. do 58,0 proc. oraz odlewów z żeliwa sferoidalnego z 14,8 proc. do 12,8 proc.
Według danych Instytutu Odlewnictwa eksport odlewów w 2003 roku liczony tonażowo wyniósł 335,7 tys. ton (w tym 213 tys. ton odlewów ze stopów żelaza i 122,7 tys. ton odlewów ze stopów metali nieżelaznych) i był wyższy o około 3 proc. w porównaniu do 2002 roku. Także udział eksportu w całkowitej produkcji odlewów w 2003 roku był wyższy niż w 2002 roku i wyniósł blisko 46 proc. produkcji odlewów ogółem. Dostawami odlewów z Polski są zainteresowane takie kraje jak Niemcy, Francja, Włochy a także kraje skandynawskie. Ze względu na wciąż niskie koszty produkcji odlewów w Polsce, a także wysokie koszty związane z ochroną środowiska w Unii Europejskiej, eksport odlewów systematycznie wzrasta. Chociaż, jak dodaje prof. Białobrzeski, ta sytuacja może się niebawem zmienić. Mamy niskie koszty produkcji, ale dogania nas konkurencja, bo na Wschodzie koszty te są jeszcze mniejsze. Czy tamtejsi producenci mogą zatem wyrugować nas z rynku? Wszystko się może zdarzyć, jednak póki co ich główna wadą jest nieodpowiednia jakość oferowanych produktów. Polskie firmy, chcąc utrzymać pozycję na rynku muszą inwestować w nowe technologie i wprowadzać nowe produkty. Dla małych firm może to stanowić problem, wynikający z braku odpowiednich funduszy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP